Stosunki zewnętrzne

Home > Opisy stanowisk > Stosunki zewnętrzne

Opis stanowiska

Jeśli interesuje Cię dyplomacja, ciekawą opcją jest praca dla UE w charakterze urzędnika ds. stosunków zewnętrznych. Urzędnicy ds. stosunków zewnętrznych uczestniczą w negocjacjach i wdrażaniu dwustronnych i wielostronnych umów między UE i państwami trzecimi lub organizacjami międzynarodowymi, koordynują działania zewnętrzne UE prowadzone we współpracy z państwami członkowskimi i poszczególnymi instytucjami UE, reprezentują UE za granicą, utrzymują stosunki dyplomatyczne z krajami partnerskimi UE i promują interesy UE, ściśle współpracują z delegaturami i ambasadami UE, sporządzają sprawozdania polityczne, analizy i noty informacyjne dla wysokich rangą urzędników, a także organizują posiedzenia wysokiego szczebla z zachowaniem protokołu dyplomatycznego i biorą w nich udział.

Wymagane kwalifikacje

Kandydaci muszą dobrze władać co najmniej dwoma językami UE i mieć odpowiedni dyplom, aby ubiegać się o stanowisko w najniższej grupie zaszeregowania administratorów zatrudnianych na stałe – w stopniu AD 5, a dodatkowo kilka lat (co najmniej sześć) doświadczenia w danej dziedzinie, aby móc ubiegać się o stanowisko wyższe stopniem – AD 7.

Tutaj znajdziesz więcej informacji o procedurze naboru, a tutaj przykładowe testy.

Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ) publikuje również ogłoszenia dotyczące pracy na tego rodzaju stanowiskach na umowie na czas określony. Informacje o stażach są dostępne na stronie dotyczącej staży.