A CAST (az angol „Contract Agents Selection Tool” kezdőbetűiből alkotott betűszó) a szerződéses alkalmazottak kiválasztására létrehozott eljárástípus. A szerződéses alkalmazottak fizikai vagy adminisztratív kisegítő-szolgáltató feladatokat látnak el, vagy az olyan szakterületeken folytatott tevékenységeket segítik, ahol nem állnak kellő számban rendelkezésre megfelelő szaktudású tisztviselők.
Folyamatos eljárás esetében az adott CAST-profilra bármikor lehet jelentkezni, jelentkezési határidő nincs. A sikeres pályázók eredményei egy előre meghatározott ideig maradnak érvényben.
A szerződéses alkalmazottakat az intézmények határozott időre (de max. 6 évre) veszik fel, a munka jellegétől függően gyakran egy rövidebb, 6–12 hónapos időszakra szóló első szerződéssel, amely később meghosszabbítható. Néhány ügynökségnél, képviseleti irodánál és küldöttségnél a szerződés határozatlan idejű szerződéssé módosítható.
Besorolási csoportok
A szerződéses alkalmazottak a munkakörök széles skáláját tölthetik be, amelyekhez más-más szintű képesítésre van szükség. Ezeket az állásokat négy besorolási csoportba osztjuk:
- fizikai vagy adminisztratív kisegítő-szolgáltató feladatok;
- irodai vagy titkári feladatok, irodavezetés és más egyenértékű feladatok;
- végrehajtási feladatok, tervezés, könyvelés és más hasonló technikai feladatok;
- igazgatási, tanácsadói, nyelvi és más hasonló technikai feladatok.
Az I. besorolási csoportba olyan jelentkezők vehetők föl, akik befejezték kötelező iskolai tanulmányaikat.
A II. és a III. besorolási csoportba a középfokú szintet meghaladó tanulmányokat sikeresen befejező vagy a középfokúnál magasabb szintű tanulmányok folytatására jogosító bizonyítvánnyal rendelkező személyek jelentkezését várjuk, akik legalább hároméves szakirányú tapasztalattal vagy – amennyiben a szolgálat érdekei ezt indokolják – ezzel egyenértékű szakképzettséggel vagy szakmai tapasztalattal rendelkeznek.
A IV. besorolási csoportba legalább hároméves felsőfokú tanulmányok sikeres befejezése vagy – amennyiben a szolgálat érdekei ezt indokolják – ezzel egyenértékű szakképzés elvégzése után lehet jelentkezni.
Amennyiben a jelentkező kielégíti a pályázati feltételeket, egyszerre több besorolási csoportba is jelentkezhet.
A kulturális sokszínűség tisztelete és az esélyegyenlőség előmozdítása az EU alapelvei közé tartozik. Az Európai Személyzeti Felvételi Hivatal minden erőfeszítést megtesz annak érdekében, hogy az összes pályázó tekintetében maradéktalanul érvényesüljön az esélyegyenlőség, az egyenlő bánásmód és az egyenlő hozzáférés elve. Az esélyegyenlőségnek szentelt weboldalunkon bővebb információk találhatók az esélyegyenlőségi politikánkról, és megtudhatja azt is, hogyan igényelhetők speciális vizsgakörülmények a kiválasztási eljáráshoz.
Profilok
A folyamatos CAST-eljárás keretében az I., II., III. és IV. besorolási csoport egyes profiljaira, nem pedig konkrét állásra lehet jelentkezni. A pályázók egy adott csoport több profiljára is beadhatják jelentkezésüket. A profilok listája a teljesség igénye nélkül készült.
- Adminisztráció/emberierőforrás-menedzsment
- Gyermekgondozó
- Kommunikáció
- Oktatáspszichológus
- Pénzügy
- Információs és kommunikációs technológia (IKT)
- Jog
- Fizikai és adminisztratív kisegítő feladatokat ellátó alkalmazott
- Politikai ügyek/uniós szakpolitikák
- Projekt-/programirányítás
- Korrektor
- Titkár/irodai alkalmazott
- Fordító
A II. besorolási csoportba felvett munkatársak segítséget nyújtanak a kiválasztással és a felvétellel kapcsolatos adminisztrációhoz, azaz a felhívások és egyéb közlemények közzétételéhez, a jelentkezések érkeztetéséhez és feldolgozásához, a kiválasztási bizottságok szervezéséhez és a munkájuk figyelemmel kíséréséhez. Részt vesznek az alkalmazottak felvételével és kiválasztásával kapcsolatos időszakos jelentések és adatelemzések elkészítésében is: figyelemmel kísérik a betöltendő álláshelyeket, tartják a kapcsolatot a különböző kategóriákba tartozó alkalmazottak felvételéért felelős szolgálatokkal, és engedélyeztetik az álláshelyek meghirdetését. Feladatkörükbe tartozik emellett, hogy a vezetőség által meghatározott stratégiai prioritások alapján segítsék a képzési és fejlesztési tevékenységek kidolgozását és utánkövetését, és részt vegyenek az emberi erőforrás egyéb területeire vonatkozó szabályok érvényre juttatásában és alkalmazásában.
A III. besorolási csoportba tartozó munkatársak előkészítik és végrehajtják a kiválasztással és a felvétellel kapcsolatos adminisztrációt, azaz álláshirdetéseket fogalmaznak meg, felhívásokat és egyéb közleményeket tesznek közzé, elemzik a jelentkezéseket és megállapítják, hogy megfelelnek-e a pályázati feltételeknek, kiválasztási bizottságokat szerveznek meg, majd nyomon követik a munkájukat, felvételi dokumentumokat készítenek elő (a pályázati feltételek teljesülésének ellenőrzésével, a besorolási fokozatok megállapításával stb. kapcsolatban). Együttműködnek az igazgatási és az emberierőforrás-gazdálkodásért felelős szervezeti egységekkel, és segítik azok munkáját. Gondoskodnak az alkalmazottak felvételével és kiválasztásával kapcsolatos időszakos jelentések és adatelemzések elkészítéséről, valamint az előléptetések és átminősítések előkészítéséről. Feladatuk lehet továbbá, hogy részt vegyenek az alkalmazottakat célzó képzési politikával kapcsolatos kommunikációban, valamint az új képzési és fejlesztési tevékenységek kidolgozásában a vezetőség által meghatározott stratégiai prioritások alapján.
A IV. besorolási csoportba tartozó munkatársak igazgatási tervek kidolgozásában, végrehajtásában, nyomon követésében és értékelésében működnek közre, továbbá irányítják és felügyelik a kiválasztással és a felvétellel kapcsolatos adminisztrációt. Az emberierőforrás-menedzsmenttel kapcsolatban tájékoztatókat és egyéb dokumentumokat dolgoznak ki, és koordinálják az időszakos jelentéstételt és adatelemzést. Az aktuális pénzügyi szabályok teljes körű betartásával felügyelik és ellenőrzik az általuk igazgatott projektekkel kapcsolatos jogi és pénzügyi kötelezettségeket. Feladatkörükbe tartozik még, hogy tanáccsal és koordinációs szaktudással lássák el az egyes szervezeti egységeket azok éves emberierőforrás-stratégiájuk alapján, valamint hogy az intézmény képviseletében előadásokat tartsanak a kommunikációs tevékenységekről belső és külső hallgatóság számára egyaránt.
Jelentkezés adminisztrációval/emberierőforrás-menedzsmenttel kapcsolatos profilra
A II. besorolási csoportba tartozó munkatársak a következő munkakörökben dolgoznak: pedagógus/gyermekfelügyelő 3 és fél és 14 év közötti gyermekek számára létesített napköziben vagy szabadtéri gyermekgondozási létesítményben, óvodapedagógus, csecsemőgondozó/gyermekgondozó 0 és 3 év közötti gyermekek mellett bölcsődében stb.
A III. besorolási csoportba tartozó munkatársak többek között tervezési megbeszéléseket szerveznek és követnek nyomon a szervezeti egységükön belül, más szervezeti egységekkel és külső vállalkozókkal. Részt vesznek szalagcímek, kiadványok és promóciós anyagok elkészítésében/vizuális arculatának kialakításában, valamint a kommunikációs célkitűzések és projektek megtervezésében és végrehajtásában. Szerkesztői feladatot is elláthatnak (pl. tájékoztatók készítése, weboldalak frissítése). Közreműködhetnek továbbá projektek irányításában (ideértve a pénzügyi szabályozás területét is), projektekkel kapcsolatos kommunikációs tevékenységekben a közösségi médiában, valamint a politikai prioritások kommunikációját célzó tájékoztatók és egyéb dokumentumok kidolgozásában.
A IV. besorolási csoportba felvett munkatársak többek között kommunikációs terveket készítenek, hajtanak végre, követnek nyomon és értékelnek, valamint a politikai prioritásokról szóló tájékoztatókat és egyéb kommunikációs dokumentumokat dolgozzák ki. Felügyelik és ellenőrzik a hatáskörükbe tartozó projektekre vonatkozó jogi és pénzügyi kötelezettségeket, ügyelve az aktuális pénzügyi szabályoknak való teljes megfelelésre. Gondoskodnak továbbá a politikai prioritások főigazgatóságon/intézményen belüli, és a kapcsolódó szervezeti egységekkel/főigazgatóságokkal történő koordinációjáról és szinergiájáról, valamint biztosítják a szervezeti egységek éves kommunikációs stratégiái alapján történő tanácsadást és egyeztetést. Feladatkörükbe tartozhat emellett, hogy részt vegyenek a projektekkel kapcsolatos tevékenységek fő szempontjairól és eredményeiről szóló előadásokon, és a kapcsolódó belső és külső tájékoztatási tevékenységben. Munkájuk során értekezleteket és konferenciákat szerveznek, készítenek elő és bonyolítanak le, hogy az intézményen belüli és/vagy kívüli érdekelt felek megvitathassák egymással kommunikációs prioritásaikat. Előfordulhat, hogy projektek nyomon követésével kapcsolatban kommunikációs tevékenységet végeznek a közösségi média felületein.
A IV. besorolási csoportba felvett munkatársak oktatáspszichológusi feladatokat látnak el a bölcsődékben és/vagy a napközikben, és ezzel kapcsolatos adminisztratív feladatokat végeznek. Adott esetben szorosan figyelemmel kísérik a bölcsődei gyermekgondozók, az óvodai dolgozók és/vagy a tanárok/nevelők munkáját, hogy oktatási tevékenységükhöz segítséget nyújtsanak. Az oktatási személyzet szakmai fejlődésének érdekében közreműködhetnek oktatási témájú továbbképzésekben, a képzési igények feltérképezésében, a képzési tervek végrehajtásában/javításában, valamint az oktatási tárgyú képzések megszervezésében. Figyelemmel kísérhetik a gyerekek általános fejlődését annak érdekében, hogy garantálni lehessen a jólétükhöz szükséges optimális feltételeket a bölcsődékben és a napközikben. Feladatkörükbe tartozhat továbbá, hogy a bizalom és a partnerség jegyében tájékoztassák a szülőket gyermekük tevékenységeiről, az e célból összehívott értekezleteken. A bölcsődei gyermekgondozók, az óvodai személyzet és/vagy a tanárok/pedagógusok, illetve a szülők kérésére, illetve saját kezdeményezésre konkrét helyzetekben is felléphetnek annak érdekében, hogy garantálják a gyerekek jólétét és javítsák a körülményeket.
E szerepükben javaslatokat tehetnek az általános bölcsődei vagy napközi otthoni munkaszervezés átalakítására, amivel javítható lenne a pedagógusi munka, a gyermekgondozás vagy a szülőknek nyújtott szolgáltatás minősége. Az oktatás következetességének szavatolása érdekében folyamatos kapcsolatban állnak a bölcsődei gyermekgondozókkal, az óvodai személyzettel és/vagy a tanárokkal/nevelőkkel. A gyermekgondozás és a szülőknek nyújtott szolgáltatás színvonalának javítása érdekében javaslatokat dolgozhatnak ki az általános munkaszervezés különböző szempontjai (pl. az eszközök kiválasztása és beszerzése) terén. Gondoskodnak továbbá a pedagógiai küldetésnyilatkozat megfelelő végrehajtásáról, és szükség esetén részt vesznek a bölcsődék és a napközik közötti koordinációban.
A II. besorolási csoportba tartozó pénzügyi munkatársak feladata többek között: pénzügyi dokumentumok előkészítése, a pénzügyi folyamatokban az indítványozó tisztviselői feladatok ellátása, irodai és adminisztratív segítségnyújtás az ajánlattételi és pályázati felhívásokhoz kapcsolódóan, valamint közreműködés a pénzügyi információk feldolgozásában és a pénzügyi jelentésekkel kapcsolatos munkafolyamatokban. Feladatkörükhöz tartozhat még, hogy segítséget nyújtsanak számviteli folyamatokhoz és ellenőrzéssel kapcsolatos feladatokhoz (pl. adminisztratív támogatás ellenőröknek, iktatás stb.)
A III. besorolási csoportba tartozó pénzügyi munkatársak feladata többek között: pénzügyi kezdeményezés és/vagy ellenőrzés, pénzügyi támogatás, valamint az ajánlattételi és pályázati felhívásokhoz kapcsolódó segítségnyújtás. Feladatkörükbe tartozhat továbbá a pénzügyi információk kezelése, valamint a számviteli és auditmenedzsment támogatása is.
A IV. besorolási csoportba felvett pénzügyi munkatársak többek között költségvetési/pénzügyi tervezéssel és nyomon követéssel, valamint költségvetési/pénzügyi tájékoztatással és jelentéstétellel foglalkoznak, koordinálják a költségvetést/pénzügyeket, és tanácsadást végeznek. Feladatkörükbe tartozhat a költségvetési/pénzügyi és ellenőrzési tevékenység és jelentéstétel is.
A III. besorolási csoportba tartozó munkatársak többek között informatikai rendszerek fejlesztésében és üzleti folyamatok elemzésében vesznek részt, továbbá adatbázisok létrehozásához és működtetéséhez nyújtanak segítséget. Programozási nyelveket használnak (pl.: JAVA, Visual Basic, Visual C#, Powerbuilder, ASP.NET, C++, ColdFusion stb.), továbbá webalapú alkalmazásokkal és interfészekkel dolgoznak. Kezelik a felhasználói környezetet, azaz operációs rendszereket, irodai eszközöket, nyomtatókat, valamint hálózatba kapcsolt egyéb közös erőforrásokat konfigurálnak, adminisztrálnak és támogatnak.
A III. besorolási csoportba tartozó munkatársak weboldalak, illetve html-, xml- és uml-oldalak kidolgozásában és karbantartásában vesznek részt (programnyelvek: Java, ASP.NET, PHP, ColdFusion stb.). Feladatkörükbe tartozik továbbá webszerverek kezelése (Planet Web Server, Microsoft Internet Information Server, ColdFusion Server, Oracle BEA Weblogic, Apache Server stb.). Emellett telekommunikációs hálózatokat kezelnek (LAN/WLAN protokollok és szolgáltatások [DHCP, DNS, HTTP, HTTPS, SNMP, Active Directory] használatával), internetes technológiák segítségével belső hálózatokat alakítanak ki és hálózatokat kapcsolnak össze, gondoskodnak a hálózat(ok) biztonságáról, VPN [virtuális magánhálózat] technológiával kapcsolatos fejlesztéseket végeznek, telefon-/faxrendszereket kezelnek, valamint a hang- és adatintegrálás és a mobil, műholdas és vezeték nélküli kommunikáció terén dolgoznak. A III. besorolási csoportba tartozó munkatársak az e területekhez kapcsolódó projektek és/vagy üzemeltetési szolgáltatások szervezésében és utánkövetésében vesznek részt.
A IV. besorolási csoportba felvett munkatársak IKT-projektek koordinálásában, irányításában és megtervezésében, végrehajtásában és felügyeletében, továbbá IT-rendszerek, -szolgáltatások és az informatikai biztonság kezelésében működnek közre. Előfordulhat, hogy ők tartják a kapcsolatot a megrendelő szolgálatokkal és a beszállítókkal, valamint felügyelik és kezelik a szerződéseket. A IV. besorolási csoportba felvett munkatársak feladatkörébe tartozhat továbbá, hogy stratégiai tanulmányokat és elemzéseket készítenek a piacon jelen lévő termékekről.
A III. besorolási csoportba tartozó munkatársak részt vesznek tagállami, uniós és nemzetközi joggal kapcsolatos tanulmányok készítésében és kutatásokban a bel- és igazságügy területén, valamint közreműködnek véleménytervezetek és jogi feljegyzések elemzésében és kidolgozásában. Megvizsgálják továbbá a perelőkészítő aktákat (keresetek stb.), állásfoglalásokat dolgoznak ki, és egyéb feladatokat látnak el a bírósági eljárások kapcsán. Ezen túlmenően részt vehetnek az intézmény és az előkészítő szervek, valamint a különbizottságok tevékenységeihez kapcsolódó dokumentumok elkészítésében.
A IV. besorolási csoportba tartozó munkatársak feladata, hogy garantálják a jogbiztonságot, a jogszabályok szövegének minőségét, valamint a hatályos szabályok és eljárások betartását. Képviselik és segítik az intézményt jogviták során (adott esetben képviselik az Európai Unió Bírósága előtt). Jogi, intézményi és eljárási kérdésekben tanácsot adnak, valamint szóbeli és írásbeli véleményt dolgoznak ki az intézményeknek, valamint az előkészítő egységeknek vagy szolgálatoknak. Elméleti dokumentumokat, tanulmányokat és jogi elemzéseket dolgoznak ki és elemeznek. Megszövegezik a válaszokat azokra a kérelmekre és panaszokra, amelyeket tisztviselők és egyéb alkalmazottak nyújtottak be a kinevezésre jogosult hatósághoz.
Az I. besorolási osztályba felvett munkatársak konyhai kisegítőként, szakácsként, felszolgálóként, raktárkezelőként, nyomdai alkalmazottként, kézbesítőként, teremfelügyelőként, irodai munkaerőként, dokumentumkezelőként, épületkezelőként, sofőrként, költöztetőként, parlamenti vagy egyéb intézménybeli teremőrként, biztonsági alkalmazottként, recepciósként, diszpécserként, kommunikációs és információs rendszertechnikusként, kábelezőként stb. dolgozhatnak.
A III. besorolási csoportba tartozó munkatársak feladata, hogy a szakterületükön figyelemmel kísérjék a szakpolitikai fejleményeket, kapcsolatot tartsanak az illetékes szolgálatokkal, valamint együttműködjenek más szervezeti egységekkel. Részt vehetnek az adott szakpolitikai területekkel kapcsolatos jelentések, tájékoztatók és beszédek megszövegezésében és a kapcsolódó feladatok elvégzésében, valamint a parlamenti kérdések megválaszolásában. Közreműködhetnek az érdekeltekkel folytatott megbeszélések szervezésében, szakpolitikai következtetések kidolgozásában és az üléseken született döntések utóéletének nyomon követésében. Előfordulhat, hogy az egységvezető vagy a szakreferens felügyelete mellett belső, intézményközi vagy külső értekezleteken/eseményeken képviselik a Bizottságot/intézményt vagy a főigazgatóságot.
A IV. besorolási csoportba tartozó munkatársak feladata, hogy egy adott ország politikai, gazdasági vagy társadalmi helyzetét figyelemmel kísérjék, elemezzék és arról jelentést tegyenek, valamint hogy az ország regionális, kül- és többoldalú politikáját nyomon kövessék. A tagállamokkal, nemzetközi szervezetekkel és más adományozókkal karöltve hozzájárulnak az uniós politikai célkitűzések és prioritások meghatározásához, illetve gazdasági, humanitárius vagy egyéb külkapcsolatok alakításához. Munkakörükbe tartozik, hogy koordinálják és előmozdítsák a magas szintű látogatások és küldetések, ad hoc találkozók, valamint a harmadik országokkal és a civil társadalommal stb. történő kapcsolattartás előkészítését.
A IV. besorolási csoportba felvett munkatársak a hatáskörükbe tartozó szakterülettel kapcsolatban szakpolitikai és stratégiai dokumentumokat, jogi aktusokat, beszédeket, nyilatkozatokat és más dokumentumokat dolgoznak ki és kísérnek figyelemmel. Feladatkörükbe tartozik továbbá, hogy válaszoljanak az európai parlamenti képviselők szóbeli és írásbeli kérdéseire és petícióira is. Részt vehetnek a hivatalos uniós kommunikációval, szakpolitikai dokumentumokkal és belső munkadokumentumokkal kapcsolatos szolgálatközi konzultációkon, hogy elősegítsék az EU intézkedéseinek és szakpolitikáinak összhangját az adott országban. Előfordulhat, hogy az illetékességi területet érintő intézményközi és nemzetközi találkozókon (például tanácsadó csoportokban) tisztviselő munkatárs felügyelete mellett képviselik az intézményt. Részt vehetnek továbbá nemzetközi megállapodások megkötésére irányuló tárgyalásokon.
Jelentkezés politikai ügyekkel/uniós szakpolitikákkal kapcsolatos profilra
A III. besorolási csoportba felvett munkatársak projektek/programok tervezésével, figyelemmel kísérésével lezárásával és értékelésével, valamint a projekteket követő tevékenységekkel foglalkoznak. Dolgozhatnak továbbá a kiadások, a minőségirányítás és -ellenőrzés, a külső kommunikáció és a tájékoztatás területén is.
A IV. besorolási csoportba felvett munkatársak ajánlattételi és pályázati felhívásokkal (közzététel, értékelés és tárgyalás), valamint projektek/programok tervezésével, figyelemmel kísérésével, lezárásával és értékelésével, és a projekteket követő tevékenységekkel foglalkoznak. Feladatkörükbe tartozhat továbbá a belső és külső kommunikáció és tájékoztatás, a belső koordináció és konzultáció, a képviselet és a külső koordináció is.
A III. besorolási csoportba tartozó munkatársak korrektori és nyelvi szerkesztési feladatokat látnak el, azaz a szövegeket helyesírás, nyelvtan, központozás, szerkesztés, tipográfia és szövegkiemelés szempontjából átnézik, javaslatokat tesznek a szöveg érthetőségének javítására és beviszik a szerzők módosításait. Munkájukhoz tartozik, hogy előkészítsék és ellenőrizzék a korrektúralevonatot, mielőtt az különböző formátumban és adathordozókon megjelenne. Helyesírási, nyelvtani és mondattani szempontból előkészítik az elektronikus formátumú vagy papír alapú kéziratokat, és ellenőrzik a szövegek következetességét és egységességét. Ellenőrzik, hogy a szövegek összhangban állnak-e a stilisztikai konvenciókkal és szabályokkal, és az uniós intézmények által elfogadott intézményközi kiadványszerkesztési útmutatóval. Ellenőrzik a külső szerződéses megbízottak e területen végzett munkájának minőségét. Közzétételre előkészítik az intézmények dokumentumait, és tipográfiai szempontból véglegesítik a szövegeket. Emellett számos más nyelvi feladatot is elláthatnak (pl. weboldalak korszerűsítése és megújítása).
A II. besorolási csoportba tartozó titkári/irodalmi alkalmazottak többek között a következő feladatokat látják el: értekezletek szervezése, iratkezelés, üzleti utak előkészítése, levelezés nyomon követése, határidőnapló vezetése stb. Munkakörük részeként továbbá emlékeztetőket, feljegyzéseket és jegyzőkönyveket készíthetnek, valamint koordinálhatják és megtervezhetik az osztály munkáját.
A IV. besorolási csoportba tartozó fordítók két forrásnyelvről (elsősorban angolról és/vagy franciáról) fordítanak a fő nyelvükre. Átnézik és javítják saját fordításaikat, valamint munkatársaik és a szabadúszók fordításait is. Terminológiai kutatásokat végeznek, terminológiai adatbázisokat hoznak létre/tartanak karban, továbbá segítséget nyújtanak az IT-eszközök fejlesztéséhez és a képzési feladatok ellátásához. Nyelvi tanácsadást és szaktudást nyújtanak az intézmény érdekeltségi körébe tartozó területeken. Lehetőségük van részt venni a minőségbiztosításban és a nyelvi adatok karbantartásában, ideértve pl. a gépi fordítás adatait is, továbbá nyelvi projekteket irányíthatnak, és koordinálhatják a munkamegosztást is.