Nazwa CAST pochodzi od angielskiej nazwy procedury naboru pracowników kontraktowych (Contract Agents Selection Tool). Pracownicy kontraktowi są zatrudniani do wykonywania prac fizycznych lub zadań administracyjnych albo w celu uzupełnienia braków kadrowych na stanowiskach, na których konieczna jest wiedza specjalistyczna.
„Stała procedura naboru” oznacza, że nie ma wyznaczonego terminu na zgłoszenie się na stanowisko CAST o danym profilu – jest to bezterminowa metoda naboru, w ramach której pomyślne wyniki kandydatów pozostają ważne przez określony czas.
Pracownicy kontraktowi są zatrudniani na czas określony, maksymalnie do sześciu lat; umowa jest często podpisywana początkowo na krótszy okres (6–12 miesięcy), a następnie przedłużana, w zależności od charakteru zadań. W niektórych agencjach, przedstawicielstwach i delegaturach umowa taka może zostać przekształcona w umowę na czas nieokreślony.
Grupy funkcyjne
Pracownicy kontraktowi pracują na bardzo różnych stanowiskach, które wymagają różnego poziomu kwalifikacji. Stanowiska te należą do czterech grup funkcyjnych, w zależności od przypisanych do nich zadań. Te zadania to:
- prace fizyczne i pomoc w zadaniach administracyjnych
- praca w sekretariacie, prowadzenie biura itp.
- zadania wykonawcze, redakcyjne, księgowe oraz inne równoważne zadania techniczne
- zadania administracyjne, doradcze, językowe oraz równoważne zadania techniczne.
Aby móc wziąć udział w procedurze naboru w grupie funkcyjnej I, należy mieć ukończoną edukację na poziomie obowiązkowym.
Aby zgłosić się do grupy funkcyjnej II lub III, należy mieć ukończony pełny cykl kształcenia na poziomie pomaturalnym lub posiadać dyplom ukończenia szkoły średniej uprawniający do podjęcia nauki na poziomie pomaturalnym. Kandydaci powinni również posiadać co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w odpowiedniej dziedzinie lub, jeżeli jest to uzasadnione interesem służby, wykształcenie zawodowe lub doświadczenie zawodowe na równoważnym poziomie.
Aby móc wziąć udział w procedurze naboru w grupie funkcyjnej IV, należy mieć ukończone co najmniej trzyletnie studia uniwersyteckie lub, jeżeli jest to uzasadnione interesem służby, wykształcenie zawodowe na równoważnym poziomie.
Kandydaci mogą zgłosić się do jednej lub kilku grup funkcyjnych, o ile spełniają konieczne wymogi.
Do podstawowych zasad UE należą poszanowanie różnorodności kulturowej i promowanie równych szans, dlatego Europejski Urząd Doboru Kadr dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszystkim kandydatom równe szanse, równe traktowanie i równy dostęp do procedur naboru. Więcej informacji o stosowanej przez nas polityce równych szans oraz o tym, w jaki sposób można zwrócić się o dostosowanie warunków przeprowadzania testów do swoich potrzeb, zamieściliśmy na osobnej stronie.
Profile stanowisk
Stała procedura naboru CAST obejmuje niewyczerpującą listę profili stanowisk w grupach funkcyjnych I, II, III i IV. W każdej grupie funkcyjnej można ponadto wybrać jeden lub kilka profili. Uwaga! Zgłoszenia kandydatów w ramach tej procedury dotyczą zawsze ogólnie profili stanowisk, a nie konkretnych wakatów.
- Administracja / zasoby ludzkie
- Pracownicy placówek opieki nad dziećmi
- Komunikacja społeczna
- Psycholodzy edukacyjni
- Finanse
- Technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK)
- Pracownicy w dziedzinie prawa
- Pracownicy do pomocniczych zadań fizycznych i administracyjnych
- Sprawy polityczne / polityka unijna
- Zarządzanie projektami / programami
- Korektorzy tekstów
- Pracownicy sekretariatu / pracownicy biurowi
- Tłumacze pisemni
Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej II mogą pomagać w procedurach doboru i rekrutacji personelu. Ich zadania mogą obejmować m.in.: ogłaszanie naboru i publikowanie ogłoszeń, przyjmowanie i przetwarzanie zgłoszeń, organizowanie pracy komisji konkursowych i działania następcze związane z tymi pracami. Mogą oni również pomagać w przygotowywaniu okresowych sprawozdań i analiz danych dotyczących rekrutacji i doboru personelu, a także pomagać przy monitorowaniu planu zatrudnienia. Zadania te mogą obejmować m.in.: monitorowanie wolnych stanowisk, współpracę z działami poszczególnych służb odpowiedzialnych za rekrutację różnych kategorii personelu oraz przygotowywanie wniosków o zezwolenie na publikację stanowisk. Mogą oni także pomagać przy opracowywaniu działań z zakresu kształcenia i rozwoju na podstawie priorytetów strategicznych określonych przez kadrę kierowniczą oraz przy realizacji związanych z nimi działań następczych, a także przy propagowaniu i stosowaniu zasad dotyczących innych szczególnych kwestii z dziedziny zasobów ludzkich.
Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej III mogą odpowiadać za przygotowywanie doboru i rekrutacji personelu oraz brać udział w zarządzaniu tymi procesami. Ich zadania mogą obejmować m.in.: redagowanie ogłoszeń o naborze, publikowanie ogłoszeń, analizę zgłoszeń i ocenę spełniania kryteriów naboru, organizowanie pracy komisji konkursowych i działania następcze związane z tymi pracami, przygotowywanie dokumentów rekrutacyjnych (kontrola spełniania kryteriów naboru, ustalanie grup zaszeregowania itp.) Mogą oni również uczestniczyć w wypełnianiu funkcji administracyjnych i z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Mogą także brać udział w przygotowywaniu okresowych sprawozdań i analiz danych dotyczących rekrutacji i doboru personelu oraz działaniach następczych związanych z tymi zadaniami oraz we wdrażaniu procedur awansu i zmiany rodzaju umów o pracę. Mogą oni również odpowiadać za informowanie wszystkich pracowników nt. obowiązującej polityki szkoleń oraz przygotowywanie nowych działań z zakresu kształcenia i rozwoju na podstawie priorytetów strategicznych określonych przez kadrę kierowniczą.
Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej IV mogą brać udział w tworzeniu, wdrażaniu, monitorowaniu i ocenie planów zarządzania oraz w zarządzaniu procesem doboru i rekrutacji i nadzorowaniu go. Mogą również odpowiadać za przygotowywanie notatek informacyjnych i innych dokumentów związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi, a także koordynować przygotowywanie okresowych sprawozdań i analiz danych. Mogą zajmować się nadzorowaniem i weryfikacją zobowiązań prawnych i finansowych związanych z prowadzonymi przez siebie projektami przy pełnym poszanowaniu obowiązujących przepisów finansowych. Do ich zadań może należeć także doradztwo oraz koordynacja działań z innymi służbami na podstawie ich rocznych strategii w zakresie zasobów ludzkich oraz prezentowanie działań komunikacyjnych swojej instytucji na forach wewnętrznych i zewnętrznych.
Zgłoś swoją kandydaturę – pracownicy w dziedzinie administracji / zasobów ludzkich
Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej II mogą pracować jako: wychowawcy / opiekunowie dzieci do pracy w świetlicach i placówkach opieki nad dziećmi na świeżym powietrzu (dzieci w wieku 3,5–14 lat), nauczyciele przedszkolni, pielęgniarki pediatryczne / opiekunki dziecięce dla dzieci w wieku do 3 lat w żłobkach itp.
Zgłoś swoją kandydaturę – pracownicy placówek opieki nad dziećmi
Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej III mogą odpowiadać za organizowanie i monitorowanie planu spotkań swojego działu, we współpracy z innymi służbami i podmiotami zewnętrznymi. Mogą również pomagać w opracowywaniu/zapewnianiu wizualnej spójności banerów, publikacji i materiałów promocyjnych, a także we wdrażaniu i ustanawianiu planów komunikacji dotyczących priorytetów i projektów w dziedzinie komunikacji. Ich obowiązki mogą także obejmować działalność redakcyjną, tj. sporządzanie zestawień informacji czy aktualizację stron intranetowych. Mogą zajmować się współpracą przy zarządzaniu projektami, w tym w zakresie regulacji dotyczących finansowania, oraz współpracą przy działaniach następczych dotyczących projektów realizowanych za pośrednictwem mediów społecznościowych. Mogą również brać udział w przygotowaniu notatek informacyjnych i innych dokumentów dotyczących informowania o priorytetach politycznych.
Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej IV mogą odpowiadać za prace w zakresie opracowywania, wdrażania, monitorowania i oceny planów działania w dziedzinie komunikacji, a także przygotowywania notatek informacyjnych i innych dokumentów dotyczących informowania o priorytetach politycznych. Mogą zajmować się nadzorowaniem i weryfikacją zobowiązań prawnych i finansowych związanych z prowadzonymi przez siebie projektami przy pełnym poszanowaniu obowiązujących przepisów finansowych. Mogą również odpowiadać za zapewnianie koordynacji i synergii w zakresie priorytetów politycznych w ramach danej dyrekcji generalnej (DG)/instytucji oraz z działami ds. komunikacji powiązanych służb/dyrekcji generalnych na temat priorytetów politycznych, jak również za doradztwo i koordynację działań z innymi służbami na podstawie ich rocznych strategii komunikacji. Zadania pracowników kontraktowych należących do grupy funkcyjnej IV mogą także obejmować przygotowywanie prezentacji dotyczących głównych aspektów realizacji i rezultatów projektu i udział w informowaniu o prowadzonych działaniach na forach wewnętrznych i zewnętrznych. Mogą również odpowiadać za organizowanie i przygotowywanie spotkań i konferencji na temat priorytetów w dziedzinie komunikacji z zainteresowanymi stronami z danej instytucji, jak i spoza niej oraz zarządzanie takimi spotkaniami. Mogą także podejmować działania następcze w związku z projektami realizowanymi za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Zgłoś swoją kandydaturę – pracownicy w dziedzinie komunikacji społecznej
Zadania pracowników kontraktowych należących do grupy funkcyjnej IV mogą obejmować dzielenie się swoją specjalistyczną wiedzą w dziedzinie psychologii edukacyjnej w żłobku lub świetlicy oraz pomoc w przygotowaniu niektórych dokumentów. Mogą oni również odpowiadać za monitorowanie pracy pielęgniarek pediatrycznych, pracowników przedszkolnych i nauczycieli/pedagogów oraz udzielanie im wsparcia w pracy pedagogicznej. W ramach swoich kompetencji mogą pomagać w doszkalaniu pracowników mającym na celu zwiększenie profesjonalizmu kadry wychowawczej. Mogą także zajmować się zarządzaniem oceną potrzeb szkoleniowych i realizacją/doskonaleniem planu szkoleń oraz organizacją szkoleń na tematy związane z edukacją. Do ich zadań może należeć obserwowanie ogólnego rozwoju dzieci w celu zapewnienia optymalnych warunków dla dobrego samopoczucia dzieci w żłobku lub świetlicy. Mogą również zajmować się informowaniem rodziców, na specjalnych spotkaniach organizowanych w tym celu, o zajęciach ich dzieci, aby zbudować relacje z rodzicami oparte na zaufaniu i partnerstwie. W szczególnych sytuacjach, na wniosek pielęgniarek pediatrycznych, personelu przedszkolnego, nauczycieli/pedagogów, rodzica lub z własnej inicjatywy, mogą podejmować działania mające na celu poprawę warunków i zapewnienie dobrego samopoczucia dzieci.
W ramach pełnionej funkcji mogą proponować zmiany w ogólnej organizacji danej placówki w celu poprawy jakości pracy pedagogicznej, polepszenia samopoczucia dzieci w żłobku lub świetlicy, a także w celu zwiększenia zadowolenia rodziców ze świadczonych usług. W celu zapewnienia spójności działań kadry pedagogicznej pozostają w stałym kontakcie, indywidulanie lub w ramach większej grupy, z pielęgniarkami pediatrycznymi, personelem przedszkolnym i nauczycielami/pedagogami. Mogą również przedstawiać propozycje dotyczące planowania różnych aspektów organizacji ogólnej, np. wyboru i zakupu pomocy dydaktycznych, które pozytywnie wpływają na dobre samopoczucie dzieci i zadowolenie rodziców ze świadczonych usług. Mogą odpowiadać za zagwarantowanie, że misja oświatowa danej placówki jest właściwie realizowana, i w razie potrzeby uczestniczyć w działaniach koordynacyjnych między żłobkami a świetlicami.
Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej II mogą odpowiadać za przygotowywanie dokumentów finansowych i inicjowanie operacji w obiegu środków finansowych. Mogą zajmować się również obsługą sekretarską i administracyjną związaną z zaproszeniami do składania wniosków / ofert oraz pomocą przy przetwarzaniu informacji finansowych i sporządzaniu sprawozdań finansowych. Mogą również uczestniczyć w procesach rachunkowych i zadaniach związanych z kontrolą/audytem, takich jak obsługa sekretarska biegłych rewidentów, archiwizacja itd.
Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej III mogą zajmować się inicjowaniem lub weryfikacją wydatków, wsparciem finansowym oraz wsparciem w zakresie zaproszeń do składania wniosków/ofert. Mogą również odpowiadać za zarządzanie informacjami finansowymi i udzielać wsparcia w zakresie zarządzania rachunkowością i kontrolą/audytem.
Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej IV mogą zajmować się planowaniem budżetu/finansów i działaniami następczymi, odpowiadać za działania informacyjne i sprawozdawcze dotyczące budżetu/finansów, a także za koordynację budżetu/finansów i doradztwo w tym zakresie. Mogą również zajmować się analizą oraz sprawozdawczością dotyczącą budżetu/finansów i kontroli/audytu.
Zadania pracowników kontraktowych należących do grupy funkcyjnej III mogą obejmować udział w tworzeniu systemów informacyjnych i analizie procesów biznesowych, jak również w tworzeniu i wdrażaniu baz danych. Może to obejmować pracę z językami programowania, takimi jak JAVA, Visual Basic, Visual C#, PowerBuilder, ASP.NET, C++, ColdFusion itp. oraz z interfejsami aplikacji internetowych. Do ich obowiązków może również należeć zarządzanie środowiskiem użytkowników (konfiguracja, administracja i obsługa systemów operacyjnych, programów biurowych, drukarek i innych zasobów wspólnych w środowisku sieciowym).
Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej III mogą także zajmować się tworzeniem witryn internetowych oraz stron HTML, XML i UML (języki programowania takie jak JAVA, ASP.NET, PHP i ColdFusion) oraz zarządzaniem tymi stronami i witrynami. Mogą odpowiadać za administrowanie serwerami WWW takimi jak serwery planet, IIS, ColdFusion, Oracle BEA Weblogic, Apache itp.). Do ich obowiązków może należeć również zarządzanie siecią i działalnością telekomunikacyjną (używanie protokołów i usług LAN/WAN (DHCP, DNS, HTTP, HTTPS, SNMP, Active Directory)), wykorzystywanie technologii internetowych do budowy sieci wewnętrznych lub przyłączeń sieci, bezpieczeństwo sieci, operacje w zakresie technologii VPN, systemy telefonów i drukarek/faksów, integracja głosu i danych, łączność ruchoma, satelitarna i bezprzewodowa) Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej III mogą także pomagać przy organizacji i monitorowaniu projektów i usług operacyjnych w jednej z wymienionych wyżej dziedzin.
Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej IV mogą uczestniczyć w koordynowaniu i zarządzaniu projektami TIK, ich opracowywaniu, wdrażaniu i nadzorowaniu, a także w zarządzaniu systemami informatycznymi, usługami i bezpieczeństwem. Mogą również odpowiadać za zarządzanie umowami i relacjami ze służbami zamawiającymi i dostawcami oraz nadzorowanie tych procesów. Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej IV mogą także prowadzić badania strategiczne i przeprowadzać analizę produktów dostępnych na rynku.
Zgłoś swoją kandydaturę – pracownicy w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK)
Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej III mogą uczestniczyć w przeprowadzaniu analiz i badań dotyczących prawa krajowego, wspólnotowego i międzynarodowego w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, jak również w analizowaniu i przygotowywaniu projektów opinii i not prawnych. Mogą także sprawdzać dokumentację na etapie poprzedzającym postępowanie sądowe (skargi itp.), wykonywać różnego rodzaju zadania w związku z postępowaniem sądowym i przygotowywać treść stanowisk. Mogą również brać udział w przygotowywaniu dokumentów związanych z działalnością instytucji, organów przygotowawczych i specjalnych komisji.
Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej IV mogą odpowiadać za zapewnianie pewności prawa, wysokiej jakości redakcyjnej aktów prawnych i zgodności z obowiązującymi przepisami i procedurami. Do ich zadań może też należeć wspieranie i reprezentowanie instytucji w sporach oraz, w stosownych przypadkach, reprezentowanie jej w postępowaniach przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak również doradztwo i przygotowywanie ustnych lub pisemnych opinii dotyczących kwestii prawnych, instytucjonalnych i proceduralnych na potrzeby instytucji i jej organów przygotowawczych lub służb. Mogą także odpowiadać za analizę i przygotowywanie prac koncepcyjnych, badań i analizy prawnej, a także za przygotowywanie projektów odpowiedzi na wnioski i skargi kierowane przez urzędników i innych pracowników do organu powołującego.
Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej I mogą pracować jako: pomocnicy kuchenni / kucharze, kelnerzy, pracownicy magazynu, pracownicy drukarni, doręczyciele / pracownicy obsługujący salę posiedzeń / biurowy personel pomocniczy / personel odpowiedzialny za zarządzanie dokumentami, zarządcy budynków, kierowcy, pracownicy odpowiedzialni za przeprowadzki, woźni w Parlamencie lub w innych instytucjach, pracownicy ds. bezpieczeństwa, recepcjoniści, dyspozytorzy, technicy systemów teleinformatycznych / telemonterzy itp.
Zgłoś swoją kandydaturę – pracownicy do pomocniczych zadań fizycznych i administracyjnych
Do zadań pracowników kontraktowych należących do grupy funkcyjnej III należą: udział w monitorowaniu rozwoju polityki, kontakty z odpowiednimi służbami oraz współpraca z innymi departamentami zajmującymi się tymi kwestiami. Inne możliwe zadania to: udział w sporządzaniu sprawozdań, notatek informacyjnych i projektów przemówień dotyczących kwestii politycznych oraz w sporządzaniu odpowiedzi na pytania poselskie dotyczące kwestii z zakresu danego obszaru polityki. Mogą oni również uczestniczyć w przygotowywaniu spotkań z zainteresowanymi stronami, opracowywaniu wniosków dotyczących polityki i realizacji ustaleń przyjętych podczas spotkań. Mogą też reprezentować Komisję, instytucję lub Dyrekcję Generalną na wewnętrznych, międzyinstytucjonalnych i zewnętrznych wydarzeniach i spotkaniach, które związane są z charakterem wykonywanych obowiązków, pod nadzorem kierownika działu lub właściwego urzędnika.
Do zadań pracowników kontraktowych należących do grupy funkcyjnej IV należą monitorowanie, analityka i sprawozdawczość w zakresie sytuacji gospodarczej i społecznej w danym kraju, jak również monitorowanie polityki regionalnej, zagranicznej i wielostronnej tego kraju. Mogą oni opracowywać i kształtować cele polityczne, priorytety i strategie UE w zakresie m.in. stosunków politycznych, gospodarczych czy humanitarnych, w koordynacji z państwami członkowskimi, organizacjami międzynarodowymi i innymi darczyńcami. Ich zadaniem może być koordynacja i udział w przygotowywaniu wizyt i misji wysokiego szczebla, spotkań ad hoc, kontaktów z państwami trzecimi, społeczeństwem obywatelskim itp.
Do zadań pracowników kontraktowych należących do grupy funkcyjnej IV należy opracowywanie i podejmowanie działań następczych w odniesieniu do dokumentów programowych, dokumentów strategicznych, aktów prawnych, przemówień, oświadczeń i innych dokumentów dotyczących danej dziedziny kompetencji, jak również przygotowywanie odpowiedzi na pytania ustne i pisemne oraz petycje posłów do Parlamentu Europejskiego. Mogą oni pracować nad zapewnianiem spójności działań i polityk UE dotyczących danego kraju poprzez aktywny udział w konsultacjach między służbami na temat korespondencji urzędowej, dokumentów programowych i wewnętrznych dokumentów roboczych instytucji UE. Mogą oni również reprezentować instytucję, pod nadzorem właściwego urzędnika, na szczeblach międzyinstytucjonalnych i międzynarodowych (np. posiedzeniach grup konsultacyjnych) dotyczących dziedziny ich kompetencji. Mogą także brać udział w negocjacjach umów międzynarodowych.
Zgłoś swoją kandydaturę – pracownicy w dziedzinie spraw politycznych / polityki unijnej
Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej III mogą odpowiadać za zadania związane z projektami / programami, w tym planowanie, monitorowanie, ocenę, zamknięcie projektu i działania po zakończeniu projektu. Mogą również odpowiadać za działania w zakresie wydatków finansowych, zarządzania jakością i oceny jakości, a także komunikacji zewnętrznej i informacji publicznych.
Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej IV mogą zajmować się zaproszeniami do składania wniosków i zaproszeniami do składania ofert (promocja, ocena i negocjacje), a także mogą odpowiadać za zadania związane z projektami / programami, w tym planowanie, monitorowanie, ocenę, zamknięcie projektu i działania po zakończeniu projektu. Mogą również zajmować się komunikacją wewnętrzną i zewnętrzną oraz rozpowszechnianiem informacji, koordynacją wewnętrzną i konsultacjami wewnętrznymi, a także reprezentowaniem i koordynacją zewnętrzną.
Zgłoś swoją kandydaturę – pracownicy w dziedzinie zarządzania projektami / programami
Pracownicy kontraktowi należący do grupy funkcyjnej III zajmują się korektą tekstów, która może obejmować ortografię, gramatykę, interpunkcję, formatowanie i typografię, a także zaznaczanie i komentowanie fragmentów, które mogłyby być jaśniej napisane, oraz wprowadzanie korekt autorskich. Do ich zadań może również należeć przygotowywanie i sprawdzanie treści do publikacji w różnych formatach i w różnych mediach, jak również przygotowywanie tekstów w formacie elektronicznym lub na papierze pod względem ortografii, gramatyki i składni oraz sprawdzanie tekstów pod kątem ich spójności i jednolitości. Może to obejmować sprawdzanie zgodności z normami i zasadami stylistycznymi oraz zgodności tekstów z międzyinstytucjonalnym przewodnikiem redakcyjnym przyjętym przez wszystkie instytucje Unii Europejskiej. Może również chodzić o sprawdzanie jakości pracy wykonywanej przez zleceniobiorców zewnętrznych w tej dziedzinie, a także przygotowywanie dokumentów instytucji do publikacji i finalizowanie tekstów pod względem typograficznym. Pracownicy ci mogą także wykonywać inne zadania związane z językiem, takie jak moderowanie treści stron internetowych i transkrypcja.
Zadania pracowników kontraktowych należących do grupy funkcyjnej II mogą obejmować obsługę sekretarską związaną z organizacją posiedzeń, przygotowywaniem delegacji, obsługą korespondencji, prowadzeniem terminarzy itp. Do ich obowiązków może również należeć opracowywanie notatek, not, protokołów posiedzeń, a także koordynowanie i planowanie pracy w ich dziale.
Zgłoś swoją kandydaturę - pracownicy sekretariatu / pracownicy biurowi
Do zadań pracowników kontraktowych należących do grupy funkcyjnej IV należy tłumaczenie na ich język główny z co najmniej dwóch języków źródłowych (głównie z języka angielskiego i francuskiego). Ich obowiązki obejmują także sprawdzanie i korektę przetłumaczonych przez siebie tekstów, a także poprawianie tłumaczeń dokonanych przez innych tłumaczy wewnętrznych i tłumaczy zewnętrznych. Zajmują się oni również wyszukiwaniem terminologii oraz tworzeniem/rozwijaniem baz terminologicznych, a także pomagają w działaniach szkoleniowych i opracowywaniu narzędzi informatycznych. Udzielają też porad językowych i dzielą się wiedzą specjalistyczną w dziedzinach będących przedmiotem zainteresowania instytucji. W ramach swoich zadań mogą uczestniczyć w zapewnianiu jakości i gromadzeniu danych językowych, w tym do celów tłumaczenia maszynowego, jak również w zarządzaniu projektami językowymi i przepływem pracy.