Praca i życie w Luksemburgu

Strona główna > Praca i życie w Luksemburgu

Luksemburg. Ten położony na styku Francji, Belgii i Niemiec kraj słynie ze swojej kosmopolitycznej atmosfery, zamożności i wysokiej jakości życia.

Nic dziwnego, że w rankingach krajów, których mieszkańcy deklarują najwyższy poziom zadowolenia, znajduje się zazwyczaj na wysokich pozycjach.

Populacja kraju to 626 tys. osób, reprezentujących aż 170 narodowości i posługujących się około 80 różnymi językami.

Zarówno kraj, jak i jego stolica – miasto Luksemburg – to przykład wyjątkowo udanego mariażu tradycji i nowoczesności – współczesne budynki sąsiadują tu z zabytkowymi zamkami, a wszystko w otoczeniu spektakularnie pięknej przyrody. Miejsca, które warto odwiedzić, są położone bardzo blisko siebie.

 

Dynamiczny rynek pracy

W ostatnich latach instytucje unijne i wiele firm międzynarodowych wybrało Luksemburg na swoją siedzibę. 

Kraj ten ma drugie co do wielkości PKB na mieszkańca na świecie i jest największym w strefie euro ośrodkiem bankowości prywatnej, dzięki czemu przyciąga coraz więcej wykwalifikowanych specjalistów. Rozwijający się rynek pracy jest bardzo atrakcyjny dla małżonków urzędników UE poszukujących możliwości zatrudnienia.

Wzrost gospodarczy i rozwój, jakie kraj odnotował w ostatnich latach, przyczynił się z kolei do wzrostu liczby ludności i budowania otwartego społeczeństwa, w którym wszyscy czują się mile widziani. Kultury i języki płynnie się ze sobą mieszają. W Luksemburgu łatwo jest się zintegrować, bez względu na to, czy przyjeżdża się z rodziną, czy w pojedynkę.

W tym wielojęzycznym społeczeństwie czterema najczęściej używanymi językami są język angielski, francuski, niemiecki i luksemburski. Ponieważ ekspaci stanowią prawie połowę ogółu ludności, na co dzień łatwo usłyszymy także m.in. język portugalski, włoski, hiszpański, polski, szwedzki, fiński czy rumuński.

 

Jeden kraj, wiele korzyści

Oprócz dobrze prosperującej gospodarki Luksemburg oferuje swoim mieszkańcom szeroki wachlarz korzyści. Należą do nich:

 

Magia przyrody na wyciągnięcie ręki

W Luksemburgu zabudowa miejska płynnie przechodzi w naturę, a jeziora, wzgórza i lasy są dosłownie tuż za rogiem.

Krajobraz Luksemburga jest sielankowy i mocno zróżnicowany. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – i samotny spacerowicz szukający odskoczni od stresów dnia codziennego i całe rodziny spragnione rozrywki.

Czy zwiedzamy go pieszo, na dwóch czy czterech kołach – Luksemburg może nas zaskoczyć. W ciągu jednego dnia możemy stanąć w sercu starego miasta w stolicy (obiektu dziedzictwa światowego UNESCO), odwiedzić jeden z malowniczych zamków na wzgórzu, udać się w rajd po urokliwej dolinie, zanurzyć nogi w rzece i odwiedzić pierwszy w Europie transgraniczny rezerwat przyrody.

Poszanowanie środowiska naturalnego to ogromnie ważna kwestia w Luksemburgu, ale przyroda jest tu Waszym sprzymierzeńcem jeśli chodzi o rozrywkę. Dzięki dużej sieci szlaków przystosowanych do wędrówek pieszych i blisko 600 km ścieżek rowerowych można podróżować po kraju ekologicznie i bezpiecznie.

Miłośnicy sportów wodnych mogą wybierać spośród wielu rodzajów aktywności, takich jak kajakarstwo, narciarstwo wodne, pływanie, wiosłowanie na desce, rybołówstwo i wiele innych.

 

UE w Luksemburgu

Jako że Luksemburg jest jednym z krajów-założycieli UE, na jego terytorium znajduje się wiele instytucji i organów UE, a mianowicie:

 

Możliwości zatrudnienia w Luksemburgu

Odwiedź naszą specjalną stronę, aby znaleźć aktualne oferty pracy w Luksemburgu.