Práca a život v Luxembursku

Domovská stránka > Práca a život v Luxembursku

Luxembursko, ktoré sa nachádza na križovatke Francúzska, Belgicka a Nemecka, je známe svojou kozmopolitnou atmosférou, ako aj kvalitou života a životnej úrovne.

Niet divu, že je jednou z najšťastnejších krajín sveta.

Táto prosperujúca krajina je domovom 626 000 ľudí 170 rôznych národností, ktorí hovoria približne 80 rôznymi jazykmi.

Luxembursko a jeho hlavné mesto – Luxemburg – predstavujú jedinečný príklad tradície a modernosti, pretože miešajú súčasnú architektúru s hradmi a nádhernou prírodou. To všetko je od seba v pešej vzdialenosti, prípadne na krátku jazdu autom.

 

Dynamický pracovný trh

V posledných rokoch si inštitúcie EÚ a mnohé medzinárodné spoločnosti zvolili Luxemburg za svoje sídlo. 

Luxembursko, ktoré sa v súčasnosti môže pýšiť druhým najvyšším HDP na obyvateľa na svete a najväčším centrom súkromného bankovníctva v eurozóne, je čoraz atraktívnejšie pre kvalifikovaných odborníkov. Rozširujúci sa trh práce v krajine je veľmi príťažlivý pre manželov/manželky štátnych zamestnancov EÚ, ktorí hľadajú pracovné príležitosti.

Vďaka hospodárskemu rastu a rozvoju Luxemburska sa zase nedávno zvýšil počet obyvateľov a vznikla otvorená spoločnosť, v ktorej sa každý cíti vítaný. Kultúra a jazyky sa plynule prelínajú, a rodiny, ako aj slobodní ľudia, môžu ľahko nadväzovať priateľstvá.

V tomto mnohojazyčnom národe sa najviac hovorí anglicky, francúzsky, nemecky a luxembursky. Keďže expati tvoria takmer polovicu celkového počtu obyvateľov, každodenný život prebieha okrem iných jazykov aj v portugalčine, taliančine, španielčine, poľštine, švédčine, fínčine či rumunčine.

 

Jedna krajina, niekoľko výhod

Luxembursko ponúka obyvateľom okrem prosperujúceho hospodárstva aj široké spektrum výhod, ako napríklad:

 

Okrem práce aj magická príroda

[[viazané"FID":"109513","view_mode":"preview","fields":"field_deltas":"3":"3":"field_video_description[und][0][value]":"laser_text":null,"type":"laser_value]":"field_deltas":"3":"formát":"preview","field_video_description[und][0][value]":"attributes":{"class":"media-element file-preview","data-delta":"3"}}]]

Luxembursko sa idylicky rozprestiera medzi mestom a prírodou a siaha od mestských a historických budov až po jazerá, kopce a lesy.

Pokojné a rozmanité prostredie krajiny ponúka relax rodinám i jednotlivcom, a je ideálne na úľavu od každodenného stresu.

Ak chcete spoznať Luxembursko, čaká vás divoká jazda, či už idete pešo, alebo na dvoch, prípadne štyroch kolesách: od starého centra hlavného mesta – patriaceho do svetového dedičstva UNESCO – po zámky na kopcoch, roviny, údolia, rieky a prvú európsku cezhraničnú prírodnú rezerváciu.

Úcta k životnému prostrediu je v Luxembursku prvoradá a pokiaľ ide o zábavu, príroda je tu vaším spojencom. Vďaka rozsiahlej sieti turistických chodníkov a 600 kilometrom cyklistických trás je ekologická cezhraničná doprava nielen možná, ale aj bezpečná.

Milovníci vody si môžu vybrať z množstva činností ako kanoistika, plavba na kajaku, vodné lyžovanie, plávanie, paddle boarding, rybolov atď.

 

EÚ v Luxemburgu

V Luxembursku, jednom z pôvodných zakladajúcich členov EÚ, sa nachádza najvyššia koncentrácia inštitúcií a orgánov EÚ: