Gå til hovedindhold

Kan jeg indgive en administrativ klage (i henhold til artikel 90), inden jeg får svar på min anmodning om fornyet gennemgang (af det samme klagepunkt)?

Question categories:

Nej. Hvis du mener, at det er nødvendigt at klage, skal du gøre det efter modtagelsen af svaret på din anmodning om fornyet gennemgang. En administrativ klage i henhold til artikel 90 skal tage udgangspunkt i en afgørelse, som påvirker din retsstilling som kandidat negativt. Det betyder i dette tilfælde, at klagen skal dreje sig om udvælgelseskomitéens afslag på din anmodning om en fornyet gennemgang. Fristen for at indgive en administrativ klage i henhold til artikel 90 er tre måneder fra meddelelsen om den afgørelse, som du vil klage over.