Czy mogę się zgłosić?
Chciałbyś wiedzieć, czy spełniasz kryteria dopuszczające do ubiegania się o pracę w instytucjach UE? Tutaj dowiesz się, jakie są warunki udziału w unijnej procedurze naboru i jakie umiejętności językowe są wymagane.
Aby móc przystąpić do konkursu otwartego lub wziąć udział w procedurze naboru, trzeba:
-
być obywatelem kraju UE
-
posiadać pełnię praw obywatelskich jako obywatel UE
-
mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej zgodnie z przepisami prawa krajowego
-
mieć bardzo dobrą znajomość jednego z języków urzędowych UE (poziom C1) oraz znajomość innego języka urzędowego na zadowalającym poziomie (poziom B2)
-
w przypadku konkursów językowych kandydaci muszą znać jeden język urzędowy UE w stopniu doskonałym (poziom C2) oraz drugi i trzeci język urzędowy UE w stopniu biegłym (poziom C1).
Więcej informacji jest dostępnych poniżej.
|
Należy również spełniać szczegółowe wymagania dotyczące kwalifikacji i doświadczenia zawodowego określone w odpowiednim ogłoszeniu o konkursie lub zaproszeniu do wyrażenia zainteresowania. Więcej informacji znajdziesz we wskazówkach w zakresie doświadczenia zawodowego oraz w przykładach rodzajów uznawanych kwalifikacji
.
Minimalny wymagany poziom wykształcenia zależy od stanowiska.
Z reguły:
-
wszystkie stanowiska dla osób nieposiadających dyplomu ukończenia studiów wyższych (grupa funkcyjna I – prace fizyczne i zadania administracyjne; stanowiska asystenckie / grupa funkcyjna II – praca w sekretariacie / prowadzenie biura; grupa funkcyjna III – zadania administracyjne/doradcze/ językowe/techniczne) wymagają (co najmniej) ukończenia edukacji na poziomie szkoły średniej
-
wszystkie stanowiska dla osób posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych (administrator / grupa funkcyjna IV) wymagają (co najmniej) ukończenia edukacji na poziomie studiów wyższych (minimum trzy lata).
W niektórych przypadkach kandydaci muszą wykazać się doświadczeniem zawodowym w danej dziedzinie.
Nie ma ograniczeń wiekowych, aby starać się o pracę w instytucjach UE. Warto jednak wiedzieć, że urzędnicy automatycznie przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w regulaminie pracowniczym urzędników UE.