V orgánech EU si talentu vážíme
Naše vize a úkoly
Jedním ze stěžejních principů, které v EPSO uplatňujeme, je rovnost a rozmanitost. Aby orgány EU mohly nabízet rovné příležitosti všem a odrážet různorodost dnešního světa, prosazujeme tyto zásady.
- Úřad EPSO zaručuje všem kandidátům rovné příležitosti, zacházení a přístup bez ohledu na pohlaví, rasu, barvu pleti, etnický nebo sociální původ, genetické rysy, jazyk, náboženské vyznání či přesvědčení, politické či jiné smýšlení, příslušnost k národnostní menšině, majetek, narození, zdravotní postižení, věk nebo sexuální orientaci.
- Úřad EPSO uplatňuje v rámci výběrových řízení princip inkluze a poskytuje všem uchazečům stejnou příležitost, aby prokázali své schopnosti – pomáhá jim identifikovat a odstranit případné překážky či předsudky a snížit riziko diskriminace.
- Prosazuje rovné příležitosti a je v kontaktu s různými skupinami zúčastněných stran a odbornými organizacemi, aby mohl při hledání talentů oslovit co nejširší spektrum osob.
- Tento záběr chce dále rozšířit a zaručit tak, aby instituce EU reprezentovaly různorodost evropské společnosti, jejíž zájmy hájí.
- Jak se tyto zásady uplatňují v každodenní praxi?
-
Jak konkrétně uvádíme zásadu rovných příležitostí a rozmanitosti do praxe?
- Dohlížíme na to, aby byly otázky v testech neutrální, čehož dosahujeme prostřednictvím systematické statistické analýzy a monitorování.
- Zakládáme naše metody výběru na standardizovaném a objektivním hodnocení předpokladů.
- Životopisy analyzujeme anonymizované a hodnotíme je podle objektivních kritérií.
- Zdravotně postiženým a osobám se zvláštními potřebami poskytujeme během testů příslušnou asistenci.
- Řídíme se Úmluvou OSN o právech osob se zdravotním postižením.
- Systematicky provádíme kontroly faktorů rovnosti a rozmanitosti, jakož i audit výběrových postupů a používaných testů. Snažíme se identifikovat překážky, které by mohly nepříznivě ovlivnit vaše výběrové řízení a přijímáme nápravná opatření.
- Pravidelně provádíme kontrolu dostupnosti. Neustále sledujeme faktor přístupnosti našich komunikačních kanálů (např. internetových stránek), jakož i výběrových postupů a testů. V případě potřeby jsme schopni upravit formát našich materiálů tak, aby se daly použít za pomoci podpůrných technologií či osobní asistence. Dále začleňujeme požadavky na přístupnost do všech nových prvků informačních technologií.
- Členové výběrových komisí procházejí přípravou, aby uměli vybírat uchazeče profesionálně a co nejobjektivněji a dodržovali zásadu rovných příležitostí a rovného zacházení.
- Při obsazování výběrových komisí dbáme na vyváženost, aby bylo omezeno riziko podjatosti či diskriminace. Při jmenování členů výběrové komise usilujeme o to, aby se jednalo o osoby z různých profesních prostředí a aby byla zajištěna rovnováha z hlediska pohlaví, národnosti, jazyka, zastoupení výborů zaměstnanců a vedoucích pracovníků.
- Od uchazečů systematicky získáváme zpětnou vazbu, což nám umožňuje neustále naši činnost zdokonalovat.
- V rámci komunikačních aktivit se snažíme upoutat talentované uchazeče ze všech členských států EU a tomu přizpůsobujeme způsob oslovování cílových skupin. Pro tento účel vybraní „ambasadoři“ z řad zaměstnanců evropských institucí například blogují o práci v orgánech EU. Jiné komunikační aktivity zase uchazečům přibližují, co práce pro instituce EU obnáší. Aktivně též působíme na univerzitách prostřednictvím „studentů–ambasadorů“, kteří ostatním zprostředkovávají informace o práci v institucích EU. Účastníme se samozřejmě i propagačních veletrhů zaměřených na pracovní příležitosti a jiných podobných akcí.
- V otázce rovnosti žen a mužů přijal úřad EPSO různá opatření, jako je probíhající akční plán zaměřený na psychometrické aspekty, jehož cílem je neustále zdokonalovat řízení testů, zejména pak na psychometrické a jiné testy během fáze úvodního výběru. Kromě toho jsou členové výběrové komise, kteří odpovídají za posuzování schopností uchazečů během testování v hodnotícím centru, vyškoleni k tomu, aby byli schopni zajistit rovné příležitosti a rovné zacházení během rozhovorů a dalších činností.
Hlavním cílem v kterékoli fázi výběrového řízení je minimalizovat vliv genderové příslušnosti kandidáta na výsledek rozhodovacího procesu a nabízet ženám i mužům stejnou možnost předvést své schopnosti.
Úřad EPSO proto provedl podrobný průzkum, na jehož základě přijal opatření proti diskriminaci na základě pohlaví. Dále podnikl příslušné kroky k tomu, aby zajistil, že ženy i muži mají stejné příležitosti k vyjádření svého potenciálu.
- Zdravotně postižené osoby a osoby se zvláštními potřebami
-
Vaše zdravotní postižení nebo zdravotní stav by neměly být překážkou účasti ve výběrovém řízení.
Úřad EPSO v této oblasti dlouhodobě disponuje prověřeným postupem založeným na mezinárodních osvědčených postupech. To mu umožňuje dobře identifikovat případné překážky vyplývající ze zdravotního postižení nebo zdravotního stavu uchazečů. Lidé se zvláštními potřebami tak dostanou stejnou možnost prokázat své schopnosti jako všichni ostatní uchazeči.
Vyžaduje vaše zdravotní postižení či zdravotní stav přizpůsobení zkušebního prostředí?
K dispozici máte návod podávání žádosti o přizpůsobení zkušebního prostředí.
Setkáte-li se s problémy při zobrazování tohoto dokumentu pomocí asistenční technologie, přejděte na tuto verzi v přístupném formátu.
Podívejte se na novou příručku úřadu EPSO týkající se přiměřených úprav a zjistěte si podrobnosti a tipy, jak požádat o přizpůsobení zkušebního prostředí při konání výběrových testů EPSO.
Rovněž můžete níže na této stránce shlédnout naše video o zvláštních úpravách, které jsou k dispozici.
Veškeré dotazy můžete zasílat e-mailem na adresu epso-accessibility@ec.europa.eu
- Jaké typy úprav zkušebního prostředí jsou k dispozici?
-
Na základě vašeho postižení či zdravotního omezení, které by mohly představovat problém při testech, budete vyzváni, abyste nás informovali, jaký druh uprav byste si představovali. Úřad EPSO se domnívá, že uchazeči jsou sami nejlépe schopni posoudit, jaká omezení jim jejich zdravotní stav při testech může způsobit.
Na základě individuálního posouzení, zohlednění podkladové dokumentace a expertízy pracovníků úřadu EPSO vám nabídneme příslušné úpravy pro jednotlivé typy testů, které vás čekají. Úpravy, které vám na základě posouzení nabídneme, tedy nemusí zcela odpovídat vašim požadavkům.
Některé příklady možných úprav:
- zajištění přístupnosti pro osoby se zdravotním postižením
- poskytnutí více času na test
- text tištěný větším písmem nebo zajištění zvětšovacího softwaru
- text tištěný v Braillově písmu, poskytnutí klávesnice s Braillovým písmem
- odečítač obrazovky (tzv. screen reader)
- tlumočení do znakového jazyka
- přizpůsobené osvětlení, nastavitelné psací stoly
- individuální asistence a jiné úpravy.
Více se dozvíte v přehledu možných úprav, které může Úřad EPSO při výběrových testech provést.
Upozorňujeme, že podpůrné technologie jsou v současné době k dispozici pouze pro fázi hodnotícího centra v Bruselu. Úřad EPSO pracuje na jejich rozšíření i na ostatní fáze výběrového řízení a jiné typy testů. Prozatím bude vždy provedena analýza specifických potřeb uchazeče, jemuž pak nabídneme dostupná řešení, která co nejvíce usnadní jeho účast na testech. Veškeré ostatní úpravy jsou k dispozici i v jiných fázích výběrového řízení.
Setkali jste s problémy týkajícími se přístupnosti?
Zajištění přístupnosti pro všechny uchazeče je pro úřad EPSO velmi důležité. Neustále se snažíme optimalizovat přístupnost způsobu, jakým komunikujeme, i přístupnost našich výběrových řízení. Přístupnost našich stránek a zkušebního prostředí pro osoby se zdravotním postižením se pravidelně ověřuje a na základě zjištění se provádějí úpravy, aby se našich výběrových řízení mohli zúčastnit skutečně všichni zájemci. Požadavky na přístupnost byly začleněny do všech nově vyvíjených informačních technologií. U dokumentů, které zatím nejsou samy o sobě dostupné na 100 %, vytváříme formáty, které se dají využít podpůrnými technologiemi. V současné době také probíhá audit našich internetových stránek, aby odpovídaly úrovni AA normy WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines).
Máte i přesto potíže s přístupem k určitým dokumentům nebo částem našich internetových stránek? Chtěli byste nám poskytnout zpětnou vazbu a pomoct nám přístupnost internetových stránek a výběrových řízení zlepšit? Neváhejte a napište nám! Odpovíme obratem.