Instytucje UE – tutaj liczy się talent!
Nasza wizja i misja
W EPSO wierzymy w równość i różnorodność. Aby zagwarantować, że instytucje UE oferują wszystkim równe szanse i odzwierciedlają różnorodność dzisiejszego świata, przestrzegamy następujących zasad i celów:
- EPSO zapewnia wszystkim kandydatom równe szanse, traktowanie i dostęp bez dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub światopogląd, przekonania polityczne lub inne, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.
- W procedurach selekcji EPSO stosuje zasadę włączenia, starając się wykryć i usunąć wszelkie przeszkody, ewentualne uprzedzenia i ryzyko dyskryminacji, tak aby wszyscy kandydaci mieli równe szanse i mogli w pełni wykazać swoje kompetencje.
- EPSO promuje równość szans i współpracuje z różnymi podmiotami i organizacjami ekspertów, aby dotrzeć do jak najszerszego grona utalentowanych kandydatów.
- EPSO chce, by kandydaci byli jak najbardziej zróżnicowani, tak aby służba cywilna UE stanowiła odzwierciedlenie różnorodności obywateli UE, dla których działa.
- Jak to wygląda w praktyce?
-
Dokładamy starań, aby zasady równości szans i różnorodności były stosowane w praktyce.
- Systematycznie przeprowadzamy analizy statystyczne i kontrolę, aby zagwarantować neutralność pytań testowych.
- Nasze metody doboru kadr opierają się na znormalizowanej i obiektywnej ocenie umiejętności.
- CV są weryfikowane anonimowo i oceniane wyłącznie na podstawie obiektywnych kryteriów.
- Osobom niepełnosprawnym lub mającym specjalne potrzeby zapewniamy odpowiednie usprawnienia.
- Przestrzegamy postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
- Procedury naboru i testy są systematycznie kontrolowane pod względem poszanowania zasad równości i różnorodności. Identyfikujemy przeszkody i czynniki blokujące, które mogą mieć wpływ na procedurę naboru, i stosujemy środki naprawcze.
- W trosce o ciągłą poprawę dostępności informacji, procedur naboru i testów, regularnie oceniamy aspekty dotyczące dostępności. W razie konieczności przygotowujemy niestandardowe formaty dostępne dla technologii wspomagających i pomocy indywidualnej. Wymogi dotyczące dostępności uwzględniamy również we wszelkich nowych rozwiązaniach informatycznych.
- Przeprowadzamy szkolenia dla członków komisji selekcyjnych odpowiedzialnych za ocenę umiejętności kandydata, tak aby dokonywali doboru i rekrutacji w możliwie najbardziej obiektywny i profesjonalny sposób, bez uprzedzeń i przy poszanowaniu zasad równych szans i równego traktowania.
- Staramy się, aby skład komisji selekcyjnej był jak najbardziej zrównoważony w celu ograniczenia ryzyka uprzedzeń czy dyskryminacji. Członków komisji selekcyjnych staramy się wybierać z różnych środowisk tak, aby zapewnić równowagę pod względem płci, narodowości, języków, reprezentacji komitetów pracowniczych i administracji.
- Systematycznie gromadzimy informacje zwrotne od kandydatów w celu ciągłego doskonalenia naszych metod pracy.
- Dokładamy wszelkich starań, aby przyciągać utalentowanych kandydatów ze wszystkich państw członkowskich UE. Staramy się, aby informacje o pracy w instytucjach UE trafiały do najważniejszych grup odbiorców. Na przykład niektórzy unijni pracownicy, tzw. ambasadorowie UE, piszą bloga o swoim życiu i pracy w instytucjach UE. Dzięki temu potencjalni kandydaci mogą dowiedzieć się, na czym polega praca urzędnika UE. Z kolei studenci-ambasadorowie UE promują na terenie uczelni wyższych możliwości kariery w instytucjach UE. Uczestniczymy także w imprezach i targach poświęconych karierze zawodowej i innych wydarzeniach.
- W celu zagwarantowania równości płci EPSO podejmuje różne działania, np. psychometryczny plan działania ma na celu ciągłą poprawę zarządzania testami, w szczególności testami psychometrycznymi oraz innymi testami przeprowadzanymi na etapie preselekcji. Ponadto członkowie komisji selekcyjnej odpowiedzialni za ocenę kompetencji kandydatów w ramach oceny zintegrowanej zostali przeszkoleni w zakresie zapewnienia równych szans i równego traktowania podczas rozmów kwalifikacyjnych i innych testów.
Głównym celem, na każdym etapie procedury naboru, jest zminimalizowanie wpływu płci i zagwarantowanie, by zarówno kobiety, jak i mężczyźni mieli jednakowe szanse wykazania się swoimi umiejętnościami.
Dlatego EPSO na podstawie szczegółowych badań podjęło stosowne działania mające zapobiec dyskryminacji kobiet i mężczyzn i zagwarantować, że wszyscy kandydaci mają równe szanse podczas oceny ich umiejętności i potencjału.
- Niepełnosprawność / specjalne potrzeby
-
Ani niepełnosprawność, ani choroba nie powinny stanowić przeszkody dla udziału kandydata w procedurze naboru.
EPSO posiada ugruntowane procedury oparte na najlepszych praktykach międzynarodowych w tej dziedzinie. Pozwalają one zidentyfikować przeszkody i utrudnienia ze względu na niepełnosprawność lub chorobę, tak aby kandydaci o specjalnych potrzebach mogli wykazać się swoimi umiejętnościami tak samo jak inni kandydaci.
Dostosowania dla kandydatów o szczególnych potrzebach
Zapoznaj się z naszą ulotką informującą krok po kroku o tym, jak złożyć wniosek o specjalne dostosowanie warunków przeprowadzania testów do potrzeb kandydatów.
W razie trudności w dostępie do tego dokumentu przy wykorzystaniu technologii wspomagającej, skorzystaj z tej wersji dostępnej dla osób niepełnosprawnych.
Zapoznaj się z nowymi wytycznymi EPSO na temat racjonalnych dostosowań. Znajdziesz w nich szczegółowe informacje i porady, jak poprosić o specjalne udogodnienia podczas testów EPSO.
Możesz również obejrzeć nasz film o specjalnych dostosowaniach dostępny poniżej na tej stronie.
Wszelkie dodatkowe pytania prosimy kierować na adres: epso-accessibility@ec.europa.eu
- Jakiego rodzaju specjalnych dostosowań można oczekiwać?
-
Kandydaci zostaną poproszeni o poinformowanie EPSO o rodzaju dostosowań, które uważają za przydatne ze względu na ich niepełnosprawność lub stan zdrowia. EPSO uważa, że kandydat sam może najlepiej stwierdzić, czego mu potrzeba.
Indywidualnie dla każdego przypadku, przy uwzględnieniu dostarczonych przez kandydata dokumentów poświadczających niepełnosprawność lub chorobę oraz przy zastosowaniu fachowej wiedzy EPSO w dziedzinie racjonalnych usprawnień podczas testów kwalifikacyjnych dla kandydatów o specjalnych potrzebach, kandydatowi zaoferowane zostaną udogodnienia w odniesieniu do każdego z testów, do którego ma on przystąpić. Może się okazać, że ostatecznie ustalone udogodnienia będą się różnić od udogodnień, które zaproponował kandydat.
Przykłady możliwych dostosowań:
- zapewnienie dostępności
- wydłużenie czasu trwania testu
- powiększenie tekstów testowych lub udostępnienie oprogramowania powiększającego
- teksty testowe zapisane alfabetem Braille'a lub udostępnienie klawiatury Braille'a
- czytniki ekranowe
- tłumaczenie na język migowy
- odpowiednio dostosowane oświetlenie biurka z regulowaną wysokością
- pomoc indywidualna i inne dostosowania.
Dodatkowe informacje można znaleźć na przygotowanej przez EPSO liście miejsc zakwaterowania podczas testów.
Uwaga: technologia wspomagająca jest obecnie dostępna tylko na etapie oceny zintegrowanej w Brukseli. EPSO pracuje obecnie nad rozszerzeniem dostępności technologii wspomagającej na inne etapy procedury naboru i na różne rodzaje testów. W międzyczasie analizujemy potrzeby kandydatów i oferujemy pomoc oraz doraźne usprawnienia, tak aby zapewnić wszystkim najlepsze możliwe warunki zdawania testów. Wszystkie inne usprawnienia są możliwe na różnych etapach procedury naboru.
Jesteś w ciąży lub karmisz piersią?
Dodatkowe informacje znajdziesz w broszurze i zasadach EPSO dotyczących kandydatek ubiegających się w związku z ciążą i porodem o racjonalne dostosowania w procedurach naboru pracowników.
Trudności z dostępnością naszego serwisu i procedury naboru?
Ułatwienia w dostępie są dla EPSO bardzo ważną kwestią. Dokładamy wszelkich starań, aby stale poprawiać dostępność informacji i procedur naboru. Regularnie sprawdzamy ułatwienia w dostępie i zastawiamy się, w jaki sposób możemy je poprawić. Wymagania dotyczące dostępności zostały włączone do wszystkich nowych rozwiązań informatycznych. Tworzymy formaty dostępne dla technologii wspomagających dokumenty, które nie są obecnie dostępne w 100%. Obecnie przeprowadzamy także przegląd naszej strony internetowej, aby osiągnąć poziom AA w ramach WCAG 2.0 (Wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych).
Nadal masz trudności z dostępem do niektórych części naszej witryny internetowej lub niektórych dokumentów? Chcesz przekazać nam swoje uwagi i pomóc w zwiększeniu dostępności naszej strony i procedury naboru? Zachęcamy do kontaktu z nami. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej!