EPSO si prizadeva povečati raznolikost potenciala talentov in tako pomagati javni upravi EU, da v celoti zastopa raznolikost državljank in državljanov EU. Zato je Urad februarja 2021 izvedel pilotno anketo raznolikosti, da bi bila bolj razvidna raznolikost obstoječega nabora kandidatov in bi lažje dosegal prihodnje potencialne kandidatke in kandidate.
Več o anketi
Rezultati ankete so na voljo tukaj
Institucije EU iščejo talentirane ljudi!
Naša vizija in naša naloga
Na uradu EPSO verjamemo v enakost in različnost. Zagotoviti želimo, da institucije EU ponujajo enake možnosti za vsakogar in odražajo raznolikost današnjega sveta, zato se zavzemamo za naslednja načela in cilje.
- EPSO zagotavlja enake možnosti, obravnavo in dostop za vse kandidate in kandidatke ne glede na spol, raso, barvo kože, etnično ali socialno poreklo, genetske značilnosti, jezik, vero ali prepričanje, politično ali drugo mnenje, pripadnost narodnostni manjšini, premoženje, rojstvo, invalidnost, starost ali spolno usmerjenost;
- EPSO v izbirnih postopkih spoštuje vključevanje ter vsem kandidatkam in kandidatom zagotavlja enake možnosti, da lahko v celoti pokažejo svoje kompetence, tako da opredeljuje in odstranjuje dejavnike, ki bi to preprečevali, morebitne predsodke in nevarnost diskriminacije;
- EPSO spodbuja enake možnosti ter sodeluje z različnimi skupinami deležnikov in strokovnimi organizacijami pri iskanju bolj raznolikih talentov;
- EPSO želi povečati raznolikost potenciala talentov in pomagati javni upravi EU, da ustrezno zastopa raznolikost državljank in državljanov EU.
- Kako spreminjamo načela v prakso?
-
S konkretnimi koraki smo udejanjili načeli enakih možnosti in raznolikosti.
- S sistematično statistično analizo skrbimo za nevtralnost testnih vprašanj;
- naši izbirni postopki temeljijo na standardiziranem in objektivnem ocenjevanju kompetenc;
- opravljamo anonimne preglede življenjepisov in jih ocenjujemo samo na podlagi objektivnih meril;
- invalidnim osebam in osebam s posebnimi potrebami zagotavljamo razumne prilagoditve za opravljanje testov;
- izvajamo Konvencijo Združenih narodov o pravicah invalidov;
- izbirne postopke in teste sistematično pregledujemo oziroma presojamo z vidika enakosti in različnosti. Opredeljujemo moteče dejavnike in prepreke, ki bi lahko vplivali na izbirni postopek, ter sprejemamo popravne ukrepe;
- z rednimi pregledi dostopnosti nenehno izboljšujemo dostopnost našega obveščanja, izbirnih postopkov in testov. Po potrebi uporabljamo prilagojene formate, dostopne podporni tehnologiji in individualni pomoči. Pri novih aplikacijah in sistemih IT upoštevamo zahteve za dostopnost;
- člane natečajnih komisij, pristojne za ocenjevanje kompetenc, usposabljamo za izbor kandidatk in kandidatov za zaposlitev na najbolj objektiven in strokoven način, brez predsodkov in ob upoštevanju enakih možnosti in enake obravnave;
- z uravnoteženim sestavom natečajnih komisij si prizadevamo odpraviti tveganje predsodkov in diskriminacije. Pri imenovanju natečajnih komisij izbiramo člane in članice iz različnih okolij ter si prizadevamo za uravnoteženo zastopanost z vidika spola, državljanstva, jezikov, odbora uslužbencev in uprave;
- sistematično zbiramo povratne informacije kandidatk in kandidatov, ki nam pomagajo izboljšati naše delo;
- kar najbolj si prizadevamo izboljšati naše obveščanje, da bi z ukrepi, usmerjenimi v ciljne skupine, pritegnili talente iz vseh držav članic EU. To vključuje tudi naše ambasadorje poklicne poti v EU, ki na blogih pišejo o življenjskih in delovnih pogojih v EU, da bi morebitnim kandidatkam in kandidatom predstavili poklicno pot v EU. Poleg tega so na univerzah dejavni študenti ambasadorji, ki se tudi udeležujejo zaposlitvenih dogodkov in sejmov ter drugih dejavnosti;
- za zagotavljanje enakosti spolov je EPSO sprejel različne ukrepe, denimo psihometrični akcijski načrt, namenjen stalnemu izboljševanju upravljanja testov, zlasti psihometričnih in drugih testov v predizboru. Člani natečajne komisije, ki ocenjujejo kompetence kandidatk in kandidatov v ocenjevalnem centru, so usposobljeni za zagotavljanje enakih možnosti in enake obravnave na razgovorih in pri drugih preskusih.
Ključni cilj v vseh fazah izbirnega postopka je kar najbolj zmanjšati dejavnik spola ter ženskam in moškim ponuditi enake možnosti, da dokažejo svoje sposobnosti.
Na podlagi temeljitih študij je EPSO uvedel ukrepe za preprečitev diskriminacije med ženskami in moškimi ter za zagotovitev, da imajo kandidati in kandidatke enake možnosti, da dokažejo svoje sposobnosti in potencial.
- Invalidnost/posebne potrebe
-
Invalidnost ali zdravstveno stanje ne sme ovirati sodelovanja v izbirnem postopku.
EPSO že ima dobro uveljavljen postopek za razumne prilagoditve, ki temelji na mednarodnih dobrih praksah na tem področju. S tem postopkom ugotovimo, ali obstajajo ovire zaradi invalidnosti ali zdravstvenega stanja, ter kandidatkam in kandidatom s posebnimi potrebami omogočimo, da dokažejo svoje sposobnosti enakopravno z drugimi kandidati in kandidatkami.
Potrebujete posebne prilagoditve za opravljanje izbirnih testov?
Preberite si naš letak po korakih o tem, kako zaprositi za posebne prilagoditve testnega okolja.
Če imate težave pri dostopanju do tega dokumenta s podporno tehnologijo, je na voljo dostopna različica.
V novem vodniku urada EPSO o razumnih prilagoditvah boste našli pojasnila in nasvete o tem, kako zaprositi za posebne prilagoditve testnega okolja v okviru izbirnega postopka EPSO.
Ogledate si lahko tudi videoposnetek o posebnih prilagoditvah, ki je na voljo spodaj.
Za vse dodatne informacije nam pišite na: epso-accessibility@ec.europa.eu.
- Kakšne posebne prilagoditve lahko pričakujete
-
Glede na vašo invalidnost ali zdravstveno stanje in morebitne s tem povezane težave pri opravljanju testov vas bomo pozvali, da nas obvestite o vrstah prilagoditev, ki bi bile koristne za vas. EPSO meni, da kandidat oziroma kandidatka najbolje pozna svojo invalidnost ali zdravstveno stanje.
Ob upoštevanju dokazil in na podlagi strokovnega znanja urada EPSO o razumnih prilagoditvah za opravljanje izbirnih testov za kandidate in kandidatke s posebnimi potrebami bomo individualno obravnavali vsak zahtevek ter vam ponudili prilagoditve glede na vrsto testa, ki ga morate opravljati. Zato bodo končne prilagoditve lahko drugačne od tistih, za katere ste zaprosili.
Primeri možnih prilagoditev:
- zagotovitev dostopnosti
- dodaten čas za opravljanje testov
- povečano besedilo ali povečevalna programska oprema
- izpisi v Braillovi pisavi ali Braillova tipkovnica
- bralniki zaslona
- tolmačenje znakovnega jezika
- prilagojena osvetlitev, pisalne mize s prilagodljivo višino
- individualna pomoč in veliko več …
Pregled možnih prilagoditev pri izbirnih testih, ki ga je pripravil EPSO.
Upoštevajte, da podporna tehnologija ni na voljo na vseh stopnjah izbirnega postopka. Prizadevamo si izboljšati postopke in storitve ter bomo še naprej analizirali vaše potrebe ter zagotavljali potrebne prilagoditve, ki vam bodo omogočile opravljanje testov v najboljših možnih pogojih.
POZOR: opravljanje testov v testnih centrih ali na daljavo bo vplivalo na zagotavljanje razumnih prilagoditev.
Nosečnice in doječe kandidatke
V tej brošuri boste našli več informacij o ukrepih EPSO za kandidatke, ki v postopkih za izbor osebja zaprosijo za razumne prilagoditve v zvezi z nosečnostjo in porodom.
Težave z dostopnostjo?
EPSO se zaveda pomena dostopnosti, zato si intenzivno prizadevamo za stalno izboljševanje dostopnosti svojih postopkov obveščanja in izbora. Z rednimi pregledi preverjamo svojo dostopnost in kako jo lahko izboljšamo za vse. Zahteve glede dostopnosti se upoštevajo pri razvoju vseh novih aplikacij in sistemov IT. Za dokumente, ki niso 100-odstotno dostopni, uporabljamo formate, dostopne s podpornimi tehnologijami, in trenutno preverjamo svoje spletišče, da bi dosegli raven AA WCAG 2.0 (smernice za dostopnost spletnih vsebin).
Imate še vedno težave pri dostopanju do nekaterih delov našega spletišča in/ali dokumentov? Bi nam radi povedali, kako lahko izboljšamo dostopnost našega spletišča in izbirnih postopkov? Oglasite se nam! Odgovorili vam bomo takoj, ko bo mogoče.