Ha Ön nemrég szerezte meg főiskolai/egyetemi oklevelét, és valamelyik uniós intézménynél szeretne elhelyezkedni, akkor jelentkezhet állandó tisztviselőnek valamelyik AD5-ös besorolási fokozatú tanácsosi pozícióba. Tanácsosként kulcsszerepet játszhat az EU működésében, és már pályafutásának kezdetétől is felelősségteljes munkát végezhet.
A diplomás pályakezdők kiválasztására irányuló eljárásokra jelentkezőknek felsőoktatási (legalább alapképzési) oklevéllel kell rendelkezniük, és ezen kívül csak két másik követelménynek kell megfelelniük: valamelyik uniós tagállam állampolgárának kell lenniük, valamint folyékonyan kell beszélniük valamelyik hivatalos uniós nyelvet és alaposan ismerniük kell egy másikat (a nyelvi profilok esetében három uniós nyelv ismerete a követelmény).
Az állandó uniós tisztviselőket nyílt versenyvizsgákkal választjuk ki. Minden tavasszal hirdetünk versenyvizsgát diplomás pályakezdőknek. Ezek rendszerint általános versenyvizsgák, amelyeknél a tanulmányok szakiránya lényegtelen.
A nyílt versenyvizsgák tesztekből és értékelő feladatokból állnak, amelyek a pályázók szaktudását és néhány alapvető készségét mérik. Mivel nagyon sok a jelentkező, a nyílt versenyvizsga a legtisztességesebb és legátláthatóbb kiválasztási eljárás.
Az eljárás versenyvizsga-felhívással indul, amely tartalmazza a profillal, a pályázati feltételekkel és a kiválasztási eljárással kapcsolatos valamennyi részletes tudnivalót. A felhívást a munkalehetőségeket bemutató oldalon tesszük közzé. A versenyvizsgák összetétele más és más aszerint, hogy milyen szakmai profilú tartalékállományra van szükség. További információkért látogasson el a jelentkezési tudnivalókról szóló oldalra.
Azokra a versenyvizsgákra, amelyeket rendszeres időközönként (ciklikusan) írunk ki, minden évben ugyanakkor kell regisztrálni: az általános versenyvizsgákra tavasszal, a fordítói versenyvizsgákra nyáron. Minden évben más és más szakmai profilt (pl. jogászok, ellenőrök) és fordítói nyelvkombinációt keresünk. Az említett ciklusok között írjuk ki a szakértők és az asszisztensek kiválasztási eljárásait.
A kiválasztási eljárások során többek között ezekre az általános és szakmai készségekre összpontosítunk:
- Elemző- és problémamegoldó készség
- Kommunikációs készség
- Minőségi és eredményes munkavégzés
- Tanulási és fejlődési képesség
- Szervezőkészség, az elvégzendő feladatok rangsorolásának képessége
- Munkabírás és rugalmasság
- Együttműködési képesség
- Vezetői készség
Szeretné tudni, hogy érdemes-e nálunk próbálkoznia? Vegye górcső alá készségeit a próbatesztek segítségével.