Az EPSO arra törekszik, hogy minél változatosabb háttérrel rendelkező szakembergárdát vonzzon az intézményekhez, és így az uniós közszolgálat személyi összetétele tükrözze az általa szolgált uniós polgárok sokféleségét. Az EPSO ennek érdekében 2021 februárjában kísérleti felmérést végzett, hogy feltérképezze a pályázók sokszínűségét, és a potenciális jelentkezők minél szélesebb körét tudja megszólítani.
Bővebben a felmérésről
A felmérés eredményei
Az uniós intézmények: ahol számít a tehetség!
Jövőképünk és küldetésünk
Az EPSO hisz az egyenlőségben és a sokféleségben. Szívügyünk az esélyegyenlőség és arra törekszünk, hogy az uniós intézmények alkalmazottainak összetétele tükrözze világunk sokszínűségét. Ennek érdekében az alábbi elveket valljuk magunkénak és az alábbi célokat tűztük ki magunk elé:
- Az EPSO az esélyegyenlőség, az egyenlő bánásmód és az egyenlő hozzáférés szellemében viszonyul minden pályázóhoz, nemtől, fajtól, bőrszíntől, etnikai vagy társadalmi származástól, genetikai tulajdonságtól, nyelvtől, vallástól vagy meggyőződéstől, politikai vagy más véleménytől, nemzeti kisebbséghez tartozástól, vagyoni helyzettől, születéstől, fogyatékosságtól, kortól vagy szexuális irányultságtól függetlenül.
- Kiválasztási eljárásai során az EPSO tiszteletben tartja a befogadás elvét és lehetővé teszi, hogy minden pályázó maradéktalanul tanúbizonyságot tehessen készségeiről. Ennek érdekében feltérképezi és kiküszöböli azokat a körülményeket, amelyek gátolhatják vagy torzíthatják a versenyt, vagy diszkriminációt eredményezhetnek.
- Az EPSO elősegíti az esélyegyenlőséget; érdekképviseleti csoportokkal és szakmai szervezetekkel karöltve azon dolgozik, hogy minél változatosabb körből merítsen tehetségeket.
- Az EPSO arra törekszik, hogy minél változatosabb háttérrel rendelkező szakembergárdát vonzzon az intézményekhez, és így az uniós közszolgálat személyi összetétele tükrözze az általa szolgált uniós polgárok sokféleségét.
- Hogyan ültetjük át elveinket a gyakorlatba?
-
Milyen konkrét lépésekkel ültetjük át az esélyegyenlőség és a sokféleség elvét a gyakorlatba?
- Szigorúan ügyelünk arra, hogy a vizsgakérdések semlegesek legyenek. Ennek biztosítására rendszeres statisztikai elemzéseket végzünk.
- A kiválasztás módszereit egységes és objektív készségalapú értékelésre alapozzuk.
- Az önéletrajzokat anonimizált formában kezeljük és objektív kritériumok alapján osztályozzuk.
- A fogyatékossággal élő vagy sajátos igényű pályázóknak a szükségleteiknek lehető leginkább megfelelő vizsgakörülményeket biztosítunk.
- Eleget teszünk a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezményben foglaltaknak.
- A kiválasztási eljárásokat és a vizsgákat az egyenlőség és a sokféleség szempontjából rendszeresen átvilágítjuk/ellenőrizzük. Feltérképezzük és kiigazítjuk azokat a körülményeket, amelyek akadályozhatják a pályázókat a kiválasztási eljárás során.
- Rendszeresen végzünk akadálymentességi vizsgálatokat annak érdekében, hogy minél hozzáférhetőbbek legyenek az általunk közzétett információk, a kiválasztási eljárások és a vizsgák. Szükség esetén a feladatok formátumát úgy alakítjuk ki, hogy igénybe lehessen venni segítő technológiákat és egyéni segítségnyújtást. Minden új informatikai fejlesztés során figyelemmel vagyunk az akadálymentesítési követelményekre.
- A pályázók készségeit felmérni hivatott vizsgabizottság tagjait úgy képezzük ki, hogy a kiválasztás és a felvétel a legobjektívabb, legfüggetlenebb és legprofesszionálisabb módon történjen, tiszteletben tartva az esélyegyenlőség és az egyenlő elbánás elvét.
- A vizsgabizottságok összeállításakor az egyensúlyra törekszünk, hogy gátat szabjunk az esetleges elfogultságnak vagy diszkriminációnak. Az egyes vizsgabizottságokba különböző hátterű tagokat nevezünk ki, és a nemek, az állampolgárság, a nyelvek, a személyzeti bizottságok és a beosztás tekintetében igyekszünk megfelelő egyensúlyt teremteni.
- A pályázóktól rendszeresen visszajelzést kérünk, hogy folyamatosan javíthassuk munkánkat.
- Mindent megteszünk azért, hogy az összes uniós tagállamból tehetséges munkavállalókat vonzzunk az intézményekhez. Ehhez célzott kommunikációs stratégiát alkalmazunk: egyes munkatársaink pl. ún. karriernagyköveti szerepet töltenek be, és blogot írnak az uniós munkavállalási tapasztalataikról abból a célból, hogy az esetleges pályázók minél teljesebb képet kapjanak arról, milyen is az EU-nak dolgozni. Diáknagyköveteink pedig egyetemeiken népszerűsítik az uniós karrierlehetőségeket. Jelen vagyunk továbbá állásbörzéken és egyéb eseményeken is.
- A nemek közötti esélyegyenlőség maradéktalan érvényre juttatása érdekében az EPSO különböző intézkedéseket foganatosít. Ilyen pl. az a jelenleg érvényben lévő pszichometriai cselekvési terv is, amely a tesztek lebonyolításán hivatott folyamatosan javítani, különös tekintettel az előválogató szakasz pszichometriai és egyéb tesztjeire. A vizsgabizottságok tagjait – akik a pályázók képességeit mérik fel az értékelőközpontban – úgy képezzük ki, hogy az interjúk és a többi feladat során maradéktalanul érvényesíteni tudják az esélyegyenlőség és az egyenlő bánásmód elvét.
A kiválasztás valamennyi szakaszában az a fő célunk, hogy a nemi szempontok a lehető legkevésbé számítsanak, és hogy a nők és a férfiak ugyanolyan esélyekkel induljanak alkalmasságuk bizonyításakor.
Az EPSO ezért részletesen tanulmányozta a témát és olyan intézkedéseket hozott, amelyek révén elkerülhető mind a nőkkel, mind a férfiakkal szembeni megkülönböztetés, és amelyek garantálják, hogy mindkét nem képviselői egyenlő eséllyel tehessenek tanúbizonyságot képességeikről és rátermettségükről.
- Fogyatékosság/sajátos igények
-
Sem fogyatékosság, sem egészségi állapot nem lehet akadálya annak, hogy valaki részt vegyen egy kiválasztási eljárásban.
Ezen a területen az EPSO jól bevált, észszerű nemzetközi gyakorlat alapján jár el. Így fel tudjuk térképezni, hogy a fogyatékossággal élő vagy megváltozott egészségi állapotú személy milyen akadályokba ütközik, és lehetővé tudjuk tenni számukra, hogy ugyanúgy számot adhassanak készségeikről, mint mások.
Speciális vizsgakörülményekre van szüksége?
Ebben a tájékoztatóban (angol nyelvű dokumentum) részletesen leírjuk, hogyan kell speciális vizsgakörülményeket igényelni a kiválasztási eljáráshoz.
Ha a dokumentumhoz Ön vagy az esetleges érdeklődők nem fér(nek) hozzá, kérjük, nyissák meg az akadálymentesített verziót (angol nyelvű dokumentum).
Olvassa el az EPSO új útmutatóját, melyben információkkal és tanácsokkal szolgálunk arról, hogyan lehet speciális vizsgakörülményeket igényelni az EPSO kiválasztási eljárásaiban.
Ajánljuk figyelmébe a speciális vizsgakörülményekről szóló alábbi kisfilmünket is.
Részletesebb tájékoztatásért kérjük, írjon a következő címre: epso-accessibility@ec.europa.eu.
- Milyen speciális vizsgakörnyezetre számíthatok?
-
Arra fogjuk kérni Önt, hogy tájékoztasson minket: fogyatékossága vagy egészségi állapota alapján milyen vizsgakörnyezet lenne a legmegfelelőbb Önnek. Úgy véljük, a pályázók maguk ismerik legjobban saját állapotukat.
Az EPSO a benyújtott igazolásokat figyelembe véve, és a sajátos igényű pályázók kiválasztásának területén szerzett tapasztalataira építve, eseti alapon biztosít speciális vizsgakörnyezetet az erre igényt tartó pályázóknak. Az Ön egyedi helyzetétől és az adott vizsga jellegétől függően azonban előfordulhat, hogy az Ön számára biztosított vizsgakörnyezet nem pontosan olyan lesz, mint amilyet kért.
Többek között az alábbi segítségeket biztosíthatjuk pályázóinknak:
- akadálymentesítés
- több idő a vizsgához
- nagyobb betűkkel szedett szöveg vagy írásnagyító szoftver
- Braille-karakterekkel írott szöveg vagy Braille-klaviatúra
- képernyőolvasó
- jelnyelvi tolmácsolás
- megfelelő világítás, állítható asztal
- egyéni segítségnyújtás stb.
Olvassa el részletes tájékoztatónkat arról, milyen speciális vizsgakörülmények igényelhetők a kiválasztási eljárás során.
Felhívjuk figyelmét, hogy a támogató-segítő technológia nem áll rendelkezésre a kiválasztási folyamat összes szakaszában. Az EPSO jelenleg azon dolgozik, hogy javítsa eljárásait és szolgáltatásait, valamint továbbra is fel fogja mérni a pályázók igényeit annak érdekében, hogy biztosítsa a megfelelő vizsgakörülményeket, és lehetővé tegye, hogy a pályázók a lehető legjobb körülmények között vizsgázzanak.
FONTOS: az észszerű vizsgakörnyezetre vonatkozó rendelkezések függnek az adott vizsga lebonyolításának módjától, tehát hogy vizsgaközpontban vagy online környezetben zajlik-e a vizsga.
Ön várandós vagy szoptat?
Ebből a brosúrából részletesen megtudhatja, hogy kiválasztási eljárásai során az EPSO milyen speciális vizsgakörülményeket tud biztosítani a nőknek a terhességre és a szülésre tekintettel.
Problémába ütközött az akadálymentesítés kapcsán?
Az akadálymentesítés nagyon fontos szempont az EPSO-nál: az általunk közölt tartalmak és a kiválasztási eljárások hozzáférhetőségét folyamatosan javítjuk. Az akadálymentesített környezet tökéletesítése érdekében rendszeres ellenőrzéseket végzünk. Minden informatikai újításra akadálymentesítési követelmények vonatkoznak; a nem 100%-osan akadálymentes dokumentumok formátumát a segítő technológiákhoz igazítjuk, és jelenleg azon dolgozunk, hogy webhelyünk megfeleljen a Web Akadálymentesítési Útmutató 2.0 verziója szerinti AA szintnek.
Még mindig nehezen tud hozzáférni weboldalunk bizonyos részeihez és/vagy bizonyos dokumentumainkhoz? Vagy közölni szeretné észrevételeit, esetleg segíteni szeretne webhelyünk és kiválasztási eljárásaink akadálymentesítésének tökéletesítésében? Kérjük, forduljon hozzánk bizalommal, és amint lehet, felvesszük Önnel a kapcsolatot!