Skoči na glavni sadržaj
Logotip Europske komisije

Koje dodatne postupke mogu očekivati ako se zaposlim u Europskoj komisiji na radnom mjestu na kojem se rukuje osjetljivim i povjerljivim informacijama?

U skladu s člankom 10. stavkom 2. Odluke Komisije 2015/444 [1], svi članovi osoblja Europske komisije koji rukuju osjetljivim i klasificiranim podacima koji zahtijevaju visok stupanj povjerljivosti („klasificirani podaci EU-a”) moraju imati odgovarajuću razinu sigurnosnog odobrenja („EU SECRET”).

Budući da Komisija redovito radi s osjetljivim i klasificiranim podacima koji zahtijevaju visok stupanj povjerljivosti, u interesu je službe da članovi osoblja čije dužnosti zahtijevaju pristup osjetljivim i klasificiranim podacima imaju uvjerenje o sigurnosnoj provjeri odgovarajuće razine (u daljnjem tekstu: „EU SECRET”).

Zato se, kao preduvjet za zapošljavanje na određena radna mjesta u Europskoj komisiji, od uspješnih kandidata na natječaju može zatražiti da se podvrgnu postupku sigurnosne provjere predviđenom tom Odlukom. Taj će preduvjet biti jasno naveden u objavi slobodnog radnog mjesta. Uspješni kandidati moraju biti spremni podvrgnuti se postupku sigurnosne provjere.

Postupak sigurnosne provjere provodi nacionalno nadležno tijelo države članice čije državljanstvo kandidat ima. Može se znatno razlikovati među državama članicama. Kandidatima se savjetuje da se o postupku informiraju prije nego što se prijave na natječaj.


[1] Odluka Komisije (EU, Euratom) 2015/444 od 13. ožujka 2015. o sigurnosnim propisima za zaštitu klasificiranih podataka EU-a (SL L 72, 17.3.2015., str. 53.).