Institucije EU-a – mjesto na kojem se talenti cijene!
Naša vizija i misija
Mi u EPSO-u vjerujemo u ravnopravnost i raznolikost. Kako bi institucije EU-a mogle svakomu pružiti jednake mogućnosti i biti odraz raznolikosti današnjega svijeta, pridržavamo se sljedećih načela i ciljeva:
- EPSO jamči jednake mogućnosti, jednak tretman i jednak pristup svim kandidatima bez obzira na spol, rasu, boju, etničko ili socijalno podrijetlo, genetska obilježja, jezik, vjeroispovijest ili uvjerenja, političko ili drugo mišljenje, pripadnost nacionalnoj manjini, imovinsko stanje, rođenje, invaliditet, dob ili spolnu orijentaciju.
- EPSO-ovi postupci odabira uključivi su. Prepreke, moguće pristranosti i diskriminacija otkrivaju se i otklanjaju kako bi se svim kandidatima pružila jednaka prilika da u potpunosti pokažu svoje sposobnosti.
- EPSO se zalaže za jednake mogućnosti te se, u suradnji s raznim skupinama dionika i stručnim organizacijama, trudi privući najraznovrsnije stručnjake.
- EPSO želi povećati kadrovsku raznolikost i tako postići da javni službenici u institucijama EU-a zrcale raznolikost građanstva EU-a kojemu služe.
- Kako se ta načela pretaču u praksu?
-
Poduzimamo konkretne korake da bi jednake mogućnosti i raznolikost postale stvarnost:
- Sustavnom statističkom analizom i praćenjem vodimo brigu o neutralnosti pitanja u testovima.
- Naše metode odabira temelje se na standardiziranim i objektivnim procjenama kompetencija.
- Životopisi se pregledavaju anonimizirani i ocjenjuju samo na temelju objektivnih kriterija.
- Kandidatima s invaliditetom ili posebnim potrebama omogućujemo razumne prilagođene uvjete.
- Provodimo Konvenciju Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom.
- Sustavno provodimo provjere/revizije ravnopravnosti i raznovrsnosti postupaka odabira i testova. Identificiramo moguće prepreke u postupku odabira i primjenjujemo korektivne mjere.
- Redovito provodimo provjere pristupačnosti i tako stalno poboljšavamo pristupačnost svoje komunikacije, postupka odabira i testova. Prema potrebi, pripremamo prilagođeni format prikladan za asistivne tehnologije i individualnu pomoć. Integriramo pristupačnost u sva nova IT rješenja.
- Članove povjerenstva za odabir zadužene za ocjenjivanje kompetencija kandidata osposobljavamo za zapošljavanje nepristranim, objektivnim i stručnim odabirom, uz poštovanje jednakih mogućnosti i ravnopravnosti.
- Pokušavamo postići ravnotežu članova povjerenstava za odabir kako bismo ograničili rizik od pristranosti i diskriminacije. Pri imenovanju povjerenstava za odabir težimo tome da članovi dolaze iz raznih sredina i nastojimo osigurati ravnotežu u smislu roda, nacionalnosti, jezika, odbora osoblja i uprave.
- Sustavno prikupljamo povratne informacije od kandidata i tako se neprestano poboljšavamo.
- Ciljanim obraćanjem željenoj publici u komunikaciji dajemo sve od sebe da privučemo kandidate iz svih država članica. Primjerice, blogom o životu i radu u institucijama EU-a predstavnici osoblja pokazuju potencijalnim kandidatima što znači raditi za institucije EU-a. Aktivno smo prisutni i među studentima, uz pomoć studenata-ambasadora zapošljavanja u institucijama EU-a te ciljanim sudjelovanjem u događajima koji se odnose na mogućnost zapošljavanja, sajmovima i drugim aktivnostima.
- EPSO primjenjuje razne mjere za postizanje rodne ravnopravnosti, primjerice trajni psihometrijski akcijski plan, namijenjen stalnom poboljšavanju testova, osobito psihometrijskih i drugih testova iz faze predodabira. Usto, članovi povjerenstva za odabir zaduženi za ocjenjivanje kompetencija kandidata u centru za procjenu osposobljeni su za osiguravanje jednakih mogućnosti i ravnopravnog tretmana u intervjuima i drugim testovima.
Osnovni je cilj svake faze postupka odabira smanjiti utjecaj roda te ženama i muškarcima pružiti jednaku mogućnost da pokažu svoje sposobnosti.
EPSO stoga provodi detaljna istraživanja i primjenjuje mjere kako bi se izbjegla diskriminacija te osigurale jednake mogućnosti da oba roda pokažu svoje vještine i potencijal.
- Invaliditet / posebne potrebe
-
Invaliditet ili zdravstveni problem ne bi smjeli biti prepreka vašem sudjelovanju u postupku odabira.
EPSO ima razrađen postupak omogućavanja razumnih prilagođenih uvjeta koji se temelji na najboljim međunarodnim praksama u tom području. To nam omogućuje da identificiramo prepreke i poteškoće nastale zbog invaliditeta ili zdravstvenog problema te da kandidatima s posebnim potrebama omogućimo da svoje sposobnosti pokažu ravnopravno s ostalim kandidatima.
Potrebni su vam posebni prilagođeni uvjeti za polaganje testova?
Proučite naš vodič s uputama o tome kako zatražiti posebne prilagođene uvjete za polaganje testova u okviru postupka odabira.
Ako ne možete pristupiti tom dokumentu s pomoću asistivne tehnologije, otvorite pristupačnu verziju.
U novom EPSO-ovu Vodiču o razumnim prilagodbama pronaći ćete pojedinosti i savjete o tome kako zatražiti prilagođene uvjete za polaganje testova u okviru EPSO-ovih postupaka odabira.
Možete pogledati i videozapis o posebnim prilagođenim uvjetima, koji je dostupan niže na ovoj stranici.
Trebaju li vam dodatne informacije, pošaljite e-poruku na epso-accessibility@ec.europa.eu.
- Kakve prilagođene uvjete mogu očekivati?
-
Na temelju vašeg invaliditeta ili zdravstvenog problema te poteškoća koje zbog njih možete imati na testiranju, pozvat ćemo vas da nas obavijestite koji bi vam prilagođeni uvjeti bili korisni. EPSO smatra da svaki kandidat najbolje poznaje svoj invaliditet ili zdravstveni problem.
Prilagođeni uvjeti određuju se individualno, uzimajući u obzir vašu popratnu dokumentaciju, EPSO-ovo iskustvo u prilagodbi testova kandidatima s posebnim potrebama te vrstu testa koji polažete. Stoga će se konačni prilagođeni uvjeti možda razlikovati od onih koje ste zatražili.
Primjeri mogućih prilagođenih uvjeta:
- osiguravanje pristupačnosti
- dodatno vrijeme za rješavanje testova
- povećan tekst ili softver za povećavanje teksta
- ispis na brajici ili tipkovnica na brajici
- čitači ekrana
- prijevod na znakovni jezik
- prilagođena rasvjeta, radni stolovi podesive visine
- individualna pomoć itd.
Više informacija pronađite u EPSO-ovu pregledu mogućih prilagođenih uvjeta pri polaganju testova u okviru postupka odabira.
Napominjemo da je asistivna tehnologija zasad dostupna samo u fazi koja se odvija u centru za procjenu u Bruxellesu. EPSO radi na tome da se primjena asistivne tehnologije proširi i na druge faze postupka odabira te na druge vrste testova. U međuvremenu ćemo nastaviti analizirati vaše potrebe i pružati vam pomoć i individualne prilagođene uvjete kako bismo vam omogućili da testove polažete u najboljim mogućim uvjetima. Ostali prilagođeni uvjeti dostupni su u svim fazama postupka odabira.
Trudni ste ili dojite?
Pročitajte našu brošuru ili EPSO-ovu politiku o razumnim prilagodbama koje trudnice i dojilje mogu zatražiti u okviru postupka odabira.
Otežana pristupačnost?
EPSO mnogo polaže na pristupačnost i intenzivno se trudi stalno unapređivati postupak komunikacije i odabira. Redovito provjeravamo pristupačnost kako bismo je mogli unaprijediti i integriramo je u sva nova IT rješenja. Format dokumenata još nije 100 % pristupačan za asistivne tehnologije, ali trenutačno revidiramo svoje internetske stranice kako bismo bili na razini AA Smjernica o dostupnosti web-sadržaja (WCAG 2.0).
Još nailazite na poteškoće kad pristupate nekim dijelovima našeg portala i/ili dokumenata? Želite pridonijeti poboljšanju pristupačnosti našeg portala i postupaka odabira? Slobodno nam se obratite. Odgovorit ćemo vam u što kraćem roku.